Mos i hidhni lëvoret e portokajve, ja për çfarë mund t’i përdorni

Sa të jashtëzakonshëm janë portokajt? Ata ndoshta janë ndër frutat më të rekomanduar nga mjekët në këtë sezonë.

Këto pemë përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës C dhe vetëm rreth 85 kalori gjendet në portokall. Por, më e rëndësishmja është se nuk përmbajnë yndyrë, kolesterol ose natrium.

Përveç përbërjes së tyre të dobishme, portokajtë ofrojnë përfitime shumë të ndryshme shëndetësore duke filluar nga përmirësimi i sistemit imunitar në shëndetin e zemrës deri në përmirësimin e shëndetit të lëkurës.

Por, a e dini se lëvoret mund të ofrojnë disa përfitime gjithashtu?

Më poshtë mund të gjeni disa nga mënyrat që përfitoni jo vetëm nga portokalli, por edhe nga lëvorja e tyre.

– Ndihmon me kollën
– Zbut sheqerin kafe
– Mund të ndez zjarrin
– Mund ta shtoni në vaskë
– Ndihmon t’ia erën e këndshme frigoriferit. /Lajmi.net/