Në 2 minuta, dhëmbët tuaj të verdhë do të jenë të bardhë dhe ju do të shpëtoheni nga fryma e keqe

Nuk është e pamundur të keni dhëmbë të bardhë me një përzierje përbërësish në shtëpinë tuaj. Dhëmbët që ndikojnë drejtpërdrejt në jetën tonë shoqërore mund të na detyrojnë të komunikojmë nëse ato janë problematike. Megjithatë, ne do të flasim për metodat natyrale dhe të thjeshta në një kohë të shkurtër që mund t’i bëni dhëmbët të bardha.

Ju mund të informoheni për këto metoda të mrekullueshme duke lexuar deri në fund të artikullit tonë.

1. Përgatitja e metodës së parë të mrekullueshme me limon dhe pluhur pjekjeje.

Shto 1 lugë gjelle lëng limoni në një tas dhe shtoni 1 lugë gjelle pjekje sode. Përziejeni mirë këto dy përbërës. Pastaj aplikoni këtë përzierje në dhëmbë me një pecetë. Shpëlarje tërësisht pas pritur për 2 minuta. Ju do të shihni ndryshimin me sytë tuaj. Nëse bëni një gargarë me një lugë pluhur për të shtuar në një gotë me lëng limoni, rezultati do të jetë efektiv dhe i dukshëm. Megjithatë, ne nuk e rekomandojmë këtë aplikim shumë shpesh. Për shkak se materialet e përdorura në dhëmbin kanë shenja gërryese, dhëmbët mund të veshin më shumë se ku do të zbardhen. Prandaj, duhet të përdorni përzierjen 2-3 herë në muaj.

  
2. Mishi i mushtit të mushtit është gjithashtu një metodë shumë e preferuar për zbardhjen e dhëmbëve.

Si një substancë acidike, uthull mish molli shkatërron pllakat në sipërfaqen e dhëmbit. Për të zbardhur dhëmbët, duhet të gargarë me uthull të mollës. Pas gargarë, aplikoni uthullin e mollës në furçën tuaj dhe shkumëzoni atë në dhëmbët tuaj. Pas pritjes për 5 minuta, pastroni dhëmbët përsëri me një furçë dhe pije me ujë. Ju do të shihni çngjyrosjen e dhëmbëve tuaj me sytë tuaj.

3. Ju mund të bëni pastë dhëmbësh tuaj në vend të pastave klasike.

Ekziston edhe një garanci 100% e zbardhjes për pastë dhëmbëshin tuaj. Për këtë keni nevojë për 4 lugë lule bli, 4 lugë fara luledielli dhe 1 litër ujë. Përzierini të gjitha këto përbërës së bashku dhe zien në nxehtësi të ulët për 30 minuta. Përdoreni këtë përzierje për të larë dhëmbët në vend të pastës së dhëmbëve. Të dyja shijojnë bukur dhe zbardhues efekt më shumë.

  
4. Vaj kokosit gjithashtu parandalon formimin e gurit dhe pllakën në dhëmbë dhe zbardhjen e dhëmbëve.

Përveç kësaj, vaji i kokosit në gojë mund të shkaktojë bakterje që mund të shkaktojnë odors të këqija. 2 lugë çaji vaj në gojë dhe prisni 10 minuta, pastaj pije gojën me ujë të ngrohtë. Nëse e bëni këtë disa herë në javë, do të shihni ndryshimin me sytë tuaj.

5. Domate dhe luleshtrydhe të pasura me vitaminë C mund të përdorin gjithashtu për të zbardhur dhëmbët, për të parandaluar formimin e tartarit dhe pllakave.

Të gjithë ju duhet të bëni është të shtrydhni domate ose luleshtrydhe në dhëmbë tuaj për 5 minuta dhe pastaj të pini me ujë të ngrohtë. Por nëse keni dhëmbë të ndjeshëm me acid askorbik, ju rekomandojmë që të mos e përdorni atë. Po ashtu, si lëng limoni, duhet të përdorni luleshtrydhe dhe domate më shumë se 2-3 herë në muaj, në vend që t’i përdorni ato shumë shpesh. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .