Nëse doni të dini sa vjeç është një grua shikojeni nga duart, 5 këshilla si të “dukeni më të reja”

Nëse doni të dini sa vite ka mbi supe një grua, shikojini duart ! Këto të fundit reflektojnë vërtetë moshën e një personi ! Nëse tanimë falë ndërhyrjeve mund të zhdukni si me magji disa vite nga fytyra juaj, tek duart është më e vështirë, madje me gabimet që bëni mund të bëni që duart të plaken edhe më shpejtë. Njësoj si kujdeseni për fytyrën , të njëjtin kujdes meriton e gjithë lëkura e trupit (qafa, këmbët e duart).

Loading poll ...

Ndonëse lëkura e fytyrës është ajo më e holla dhe më delikatja, sipas ekspertëve të shëndetit, lëkura e duarve është po ashtu aq e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm ! Duart priren të plaken më shpejtë se lëkura në zonat e tjera të trupit ndaj Ne do të ndajme me ju më poshtë 5 këshilla që do t’i bëjnë duart tuaja të duken dhjetë vite më të reja.

1.Larja

Larja me ujë të ngrohtë, ndryshe nga se është besuar, nuk i bën duart më të buta, përkundrazi. Lëkura priret të thahet e të ashpërsohet. Lajini me ujë të vakët ose të ftohtë me një solucion hidratues si vaj ulliri apo aloe vera. 

2. Vishni dorashka

Lëkura e duarve është e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm, duke përfshirë motin e ftohtë, kimikatet dhe ajrin e thatë. Vishni doreza për të mbrojtur duart tuaja në mot të ftohtë, ose kur bëni ndonjë punë dhe jeni në kontakt me detergjentët, dheun e luleve etj.

3. Hidratimi 

Lëkura juaj ka nevojë për lagështi! Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës të qëndroni të hidratuar nga brenda, dhe përdorni krem zbutës për të mbajtur lëkurën tuaj të butë dhe të mbrojtur nga jashtë. Vaji i kokosit është hidratuesi më i mirë natyral që mund të përdorni. 

4. Mos harroni scrubin!

Një scrub i lehtë i përgatitur me sheqer dhe vaj ulliri mund të ndihmojnë në eleminim e lëkurës së vde.kur duke i lënë duart tuaja të buta si të një bebi. 

5. Përdorni krem mbrojtës 

Njësoj si lëkura e fytyrës dhe ajo e duarve ka nevojë për mbrojtje pasi në këtë mënyrë do te ulni rrezikun e krijimit të njollave kafe dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE