Një grimcë kripë himalaje ka 84 minerale; Këto janë 6 arsyet përse kripa rozë duhet të zëvendësojë atë

Kripa Himalajes është një substancë minerale e pastër që në mënyrë natyrale vjen në një ngjyrë rozë të lehtë.  Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj  si një kurë terapeutike në mjekësinë popullore. Kripë rozë e Himalajes  përmban 84 gjurmë mineralesh dhe elementesh që gjenden në trupin e njeriut. Disa nga këto minerale përfshijnë: kalcium, magnez, kalium, sulfat, Klorid sodium etj.

Loading poll ...

Gjithashtu kjo kripë ka një strukturë unike qelizore që  ruan energjinë për ta emetuar në forma të ndryshme. Mineralet në këtë kripë janë mjaftueshëm  të vogla , aq sa qelizat e organizmit tonë mund t’i përthithin lehtësisht. Më poshtë do të lexoni disa nga përfitimet kryesore të kripës rozë.

1. Detox

Kur tretet në ujë, kripa rozë Himalaje ndihmon në nxjerrjen e toksinave nga indet dhjamore dhe lëkurës.

2. Ndihmon balancimin e niveleve Alkaline dhe Aciditetit të trupit tuaj

Ajo që duhet të bëni është të shtoni rreth 2 lugë gjelle kripë rozë në vaskë e të zhyteni në të për të paktën 30 minuta.

3. Përmirëson qarkullimin e gja.kut

Kjo kripë mund të pastrojë enët e gja.kut duke shkrirë çfarëdolloj grumbullimi që krijohet në këto enë dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Megjithëse kripa rozë ka një përmbajtje të lartë natriumi, kur përdoret në vend të kripës së përpunuar të NaCl, trupi juaj e ka më të lehtë përpunimin e mineraleve. Kjo, për shkak se trupi juaj nuk do të ketë nevojë për aq shumë ujë për të pastruar natriumin e tepërt.

4. Përmirëson tretjen

Enzimat e gjendura në kripën rozë mund të ndihmojnë në rritjen e aftësisë së traktit gastrointestinal për të absorbuar lëndët e tjera ushqyese. Kjo kripë do të ndihmojë në tretjen më të mirë të ushqimit tuaj.

5. Cilësi më e mirë e gjumit

Kripa Himalajës ndihmon në përmirësimin e gjendjes së trupit dhe mendjen tuaj. Gjithashtu ju siguron substancat e nevojshme për të rikthyer nivelet e energjisë gjatë natës, kur jeni në gjumë.

6. Forcon trupin

Shumica e mineraleve që gjenden në kripën rozë Himalayan janë esenciale për trupin e njeriut, për mbajtjen e kockave të forta, indeve lidhëse, qarkullimit të gjakut dhe rigjenerimit të duhur të muskujve. Nëse jeni të prirur për artrit, lodhje mendore etj përdorimi i rregullt i kripës rozë Himalayan mund t’ju ndihmoje te ndiheni me mire , ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .