Nuk i paskemi ditur : Efektet e mahnitshme shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit me limon çdo mëngjes

Uji me limon është një prej pijeve më të shëndetshme që mund t’i konsumoni, pasi që është i pasur me vitamina, minerale dhe elemente tjera vitale.

Loading poll ...

Një gotë me këtë pije mjekësore – e cila përmban lëngun e gjysmë limonit dhe ujë – i ka këto vlera:

– 9 kalori

– Më pak se 1 gramë sheqerna

– 25% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C

Siç po e shihni, uji me limon ka shumë pak kalori dhe sheqer, por përveç vitaminës C, gjithashtu përmban foliat dhe kalium.

Ky ujë është po ashtu i mbushur me flavanoide të cilat i mbrojnë qelizat trupore, por edhe e rrisin qarkullimin e gja.kut, e përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës dhe aspektet tjera të shëndetit metabolik.

Sidoqoftë, kjo është lista e plotë me përfitimet që jua sjell konsumimi i përditshëm i kësaj pije:

– Kjo pije e ndihmon mëlçinë të prodhojë më shumë enzima dhe rrjedhimisht ep përmirëson funksionin e saj

– I luf*on sim.ptomat e ftohtit dhe gripit

– Është e pasur me vitaminë C, prandaj e përmirëson shëndetin e lëkurës dhe e revitalizon trupin

– E përmirëson shëndetin e zorrëve

– Ju furnizon me shumë elektrolite hidratuese në formë të kaliumit, kalciumit dhe magnezit

– I lehtëson dhim.bjet e muskujve dhe nyejve

– Acidi citrik në ujë limoni ndihmon në sistemin e tretjes

– E ndihmon mëlçinë t’i eliminojë toksinat nga trupi

– E alkalizon trupin dhe parandalon shumë sëm.undje

– Uji me limon i shkrinë edhe gurët në veshka, në fshikëz, depozitat e kalciumit dhe gurët në pankreas

– E forcon sistemin e imunitetit dhe ju mbron nga dëmet e rrezatimeve të lira

– Përmbajtja e lartë e kaliumit e trajton depr.esionin dhe an.kthin

– E pastron gja.kun dhe arteret

– E zvogëlon shtypjen e lartë të gja.kut, etj , ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .