Pamjet e shpërthimit të vullkanit që shkaktoi cunamin me 280 viktima

Këto janë pamjet e shpërthimit të vullkanit Anak Krakatau. 

Besohet se vullkani shkaktoi një cunami në Indonezi që vrau të paktën 281 njerëz dhe plagosi 1016 të tjerë.

Raportohet se aktiviteti vullkanik çoi në rrëshqitjet e dheut që krijuan valët ‘vrasëse’.

Në videot virale shihet tymi dhe hiri që del nga vullkani Anak Krakatau, në ngushticën Sunda, midis Sumatrës dhe Java.

Aerial footage shows thick plume of smoke and ash above the Anak Krakatau volcano after its eruption was believed to have triggered a tsunami that killed at least 280 people in Indonesia. #anakkrakatau #krakatoa #volcano #eruption #tsunami #indonesia

A post shared by  ABC News (@abcnews) on

/Ora News.tv/