Para se të flini gjumë, fusni nën gjuhë pak mjaltë dhe pak

Fjala eshtë për përzierjen e mjaltit dhe kripës së Himalajes, e cila para se të flini gjumë futet nën gjuhë.

Loading poll ...

Kjo kripë vërtet është e veçantë, ndihmon trupit tonë të bëhet alkal dhe kështu me sukses lufton kundër sëmundjeve të ndryshme. Gjithashtu, ndihmon në rregullimin e serotoninës, gjë që është shumë me rëndësinë luftë kundër depresionit, transmeton Telegrafi.

Serotonina është kimikalie neurotransmetuese, e cila rregullon kontraktimet e muskujve, rregullon temperaturën e trupit, apetitin dhe dhembjen, por drejton edhe sjelljen tonë, shtypjen e gjakut dhe frymëmarrjen.

Kur balanca e serotoninës në trup është e çrregulluar, shkaktohen depresioni dhe çrregullime në sjellje, për shembull, çrregullimi i gjumit.

Këtë hormon e quajnë edhe – hormon i gjumit. Ai drejton orën tonë biologjike, por edhe tajit më shumë në mbrëmje dhe gjatë natës. Kur arrin mëngjesi, prodhimi i melotoninës zvogëlohet dhe ne zgjohemi.

Veç kësaj, melotonina mbron trupin tonë nga radikalet e lira dhe nga sëmundjet kardiovaskulare, ngadalëson plakjen sepse rinon qelizat dhe zvogëlon shanset nga zhvillimi i sëmundjeve që kanë të bëjnë me plakjen.

Pra, kur plakemi, trupi ynë gjithnjë e më pak e tajit dhe kjo është arsyeja përse fëmijët flenë më shumë, ndërkaq të moshuarit më pak. Përzieni pesë lugë të vogla mjaltë me një lugë të vogël kripë dhe vendoseni në një kavanoz. Çdo mbrëmje para se të flini gjumë, futeni pak nën gjuhë.