Pas bajameve mjekët shpjegojnë pse duhet t’i lagni arrat para se t’i hani, do të habiteni me përfitimet që kanë

Frutat e thata janë një prej atyre mëkateve të ëmbla që nëse do të na jepej mundësia do t’i hanim pothuaj gjatë gjithë kohës pa u penduar fare. Në mesin e tyre nuk mund të veçojmë arrat. Të pasura me acide yndyrore Omega-3, minerale, antioksidantë që frenojnë veprimin e radikalëve të lira në organizëm, zink,fosfofor dhe hekur, arrat janë padiskutim aleatet më të mira për të patur shëndet të plotë.

Por mendoni se mënyra që i hani është e duhura ? Studimet e ndryshme kanë treguar se mënyra më e mirë për të marrë 100% vlerat e tyre ushqyese është duke i futur paraprakisht për 8 orë në një enë me ujë të ftohtë. 

Sipas nutricionistëve njomja e arrave apo frutave të tjera si bajamet dhe lajthitë për një periudhë të gjatë kohore aktivizon të gjitha vlerat ushqyese, të cilat në gjendje normale janë të bllokuara. 

1. Ju ndihmonë të bini nga pesha: Arrat kanë në përmbajtjen e tyre acide yndyore Omega-3 dhe yndyra të ngopura që ju ndihmojnë të bini nga pesha.

Ngrënia e 5 arrave në ditë shmang kapsllëkun (konstipacionin), lufton sindromën metabolike, ju ndihmon të tresni më mirë ushqimet dhe ju jep ndjesinë e ngopjes për të paktën 2-3 orë. Është provuar shkencërisht se kur arrat qëndrojnë në ujë për 8 orë, ato lëshojnë një enzimë të quajtur lipasi që lehtëson shkrirjen e dhjamit.

2. Mbrojnë shëndetin e zemrës: Studimet e ndryshme kanë provuar se konsumi i 5 arrave të lagura në ditë ndihmon shëndetin e zemrës dhe parandalon oksidimin e ar.terieve dhe shfaqjen e sëmundjeve ka.rdiovaskulare.

Duke qenë se arrat janë të pasura me antioksidantë dhe minerale të shumta lehtësojnë qa.rkullimin e gja.kut, mbrojnë venat dhe arteriet dhe ulin nivelin e kolesterolit të keq LDL.

3. Ushqejnë trupin me vitamina: Mënyra më e mirë për të ushqyer trupin dhe trurin me vitamina B1, B6 dhe E është duke ngrënë arra të lagura. Ndoshta nuk e dini, por këto vitamina gjenden në sasi më të lartë në momentin që hiqet cipa që mbështjell arrat dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .