Pastroni mushkëritë tua nga duhani njëherë e mirë, me këto ushqime

Kur ndaloni pirjen e duhanit, ju duhet edhe një mënyrë e shpejtë për të pastruar trupin tuaj nga nik.otina është edhe ushqimi.

Loading poll ...

Këto janë disa nga ushqimet e caktuara që ndihmojnë organizmin të pastrohet shpejt nga nik.otina.

Spinaqi

Acidi folik është shumë i rëndësishëm për punën normale dhe zhvillimin e trupit, por gjithashtu ndihmon trupin për të zgjidhur nik.otinën. Sasi të mëdha të acidit folik gjenden në spinaq.

Brokoli, lulelakra dhe lakra

Perimet nga familja e lakrës janë shumë të shëndetshme. Përveç mbajtjes së polifenoleve që kanë provuar të dobishme në reduktimin e inflamacionit të ndryshëm në sistemin e tretjes, gjithashtu përmban antioksidues që pastrojnë trupin nga toksina të shumta. Gatuani ato për një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur në mënyrë që të ruani përfitimet e tyre.

Karrota

Nik.otina shkatërron lëkurën dhe e bën atë të pajetë dhe të thatë. Nëse doni të zgjidhni këto efekte anësore të shëmtuara të duhanit, hani sa më shumë karota të jetë e mundur. Ajo përmban sasi të mëdha të vitaminave A, K, C dhe B, të cilat janë pastruesit kryesorë të trupit. Ju gjithashtu mund ta vendosni në një shtrydhëse frutash e perimesh të përzier me mollë dhe limon ose ta prisni në sallatë.

Kivi, limoni

Pirja e duhanit nga trupi gjithashtu liron vitaminat A, C dhe E, të cilat forcojnë imunitetin dhe ndihmojnë trupin të luftojë kundër infeksioneve dhe baktereve të ndryshme. Për të kompensuar vitaminat e humbura, konsumoni kivi, limon dhe portokall.

Portokalli

Lëngu i portokallit hidraton trupin, siguron vitaminat e nevojshme dhe gjithashtu pastron trupin nga nik.otina .Krahas punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .