Për diabetin, kolesterolin, tretjen etj: Bamja, një “minierë”..

Për diabetin, kolesterolin, tretjen etj: Bamja, një “minierë” ushqyese e organeve dhe e lëkurës, prej së cilës mund të gjeni shërim natyral, pa asnjë efekt anësor

Loading poll ...

Bamja, e njohur edhe si okra, ose gumbo, i përket familjes Malvaceae.

Kjo bimë rritet kryesisht në rajone tropikale, subtropikale dhe të ngrohta.

Është një shtojcë e mirë me pak kalori, pa yndyrë, me lëndë ushqyese, për çdo dietë.

Bishtaja dhe gjethet freskëta të papjekura mirë janë përdorur në kuzhina të ndryshme si një perime.

Ju mund ta shijoni atë të skuqur, të zier ose turshi.

Farat e bamjes gjatë shtrydhjes nën presion lëshojnë vaj të ngrënshëm, të verdhë në të gjelbër, e cila ka një shije të këndshme.

Vaj është i pasur në yndyrna të pangopura, të tilla si acidet oleike dhe linolenike.

Bamja ka një sasi të lartë fibrash, vitamina C dhe K, dhe përmbajtjen e folatit, si dhe kalcium dhe kalium.

Ajo gjithashtu përmban niacin (vitaminë B3), tiaminë (vitaminë B1), vitaminë B6, magnez, mangan, beta-karotinë dhe lutein.

Përveç kësaj, ajo ka veti të fuqishme antioksiduese.

Vitaminat e shumta, mineralet dhe lëndët ushqyese në bamje janë përgjegjës për përfitimet e shumta shëndetësore.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të bamjes, të sjella në shqip nga gazeta “Super Shëndeti”…

1. ZVOGËLON NIVELIN E SHEQERIT NË GJAK

Bamja përmban vlera të ngjashme me insulinën që ndihmojnë në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Ajo gjithashtu ka një indeks të ulët glicemkc prej rreth 20, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për njerëzit me diabet.

Një studim i vitit 2011 i botuar në Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences konfirmoi potencialin antidiabetik dhe antihiperlipidemik të lëkurës dhe pluhurit të farave të bamjes në pacientë diabetikë.

Një studim tjetër i botuar në të njëjtin vit në ISRN Pharmaceuticals zbuloi se bamja ndihmon në zvogëlimin e absorbimit të glukozës, gjë që ul nivelet e sheqerit në gjak.

– Prisni skajet e 4 ose 5 bamjeve dhe shponi trupin e saj duke përdorur një pirun.

Ju gjithashtu mund t’i prisni në gjysmë në vend që t’i shponi.

Vendosni bamjet e shpuara në një gotë me ujë dhe lërini përgjatë gjithë natës.

Të nesërmen, hiqni bamjet dhe pini ujin me stomak bosh.

Bëjeni këtë çdo ditë për të mbajtur një nivel të sheqerit në gjak të shëndetshëm.

2. UL KOLESTEROLIN E KEQ

Bamja gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e nivelit të kolesterolit.

Një studim i vitit 2014 i publikuar në gazetën e Federatës së Shoqërive Amerikane për Biologji Eksperimentale zbuloi se aktiviteti hipolipidemik i ekstraktit të lëkurës së bamjes ofron përfitime për zvogëlimin e kolesterolit.

Ajo pengon aktivitetin e enzimës esterazë të pankreasit, zvogëlon efikasitetin e micellizimit (formimi i lipideve) lidhet me lëngun biliar, i cili vonon thithjen e kolesterolit dhe rrit sekretimin e tij.

Përveç kësaj, bamja nuk përmban yndyrna të ngopura dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore, të shkaktuara nga kolesteroli në gjak.

– Përfshini bamjen në dietën tuaj për të ulur nivelin tuaj të kolesterolit të keq.

Ose, mund të përdorni të njëjtën recetë bamjesh, si në rastin më lart të diabetikëve.

3. TRAJTON LEUKORRHEA

Sekrecionet dhe shkarkimet vaginale shërohen përmes bamjeve.

Sipas praktikës popullore, bishtaja freskët e bamjes është e dobishme në trajtimin e leukorrhea, e cila shkakton rrjedhje vaginale bardhë ose të verdhë në mes të menstruacioneve.

Cilësia e saj mucilaginous ndihmon në heqjen e mukozës nga sistemi juaj, gjë që redukton shkarkimin vaginal.

Përveç kësaj, ajo rrit sistemin tuaj imunitar për të ndihmuar në luftimin e problemit.

– Lani 1 gotë me bamje të freskëta dhe pritini ato në copa të vogla.

Vërini copat e prera në një enë më dy gota ujë dhe i i zieni për rreth 15 minuta, ose derisa uji të zvogëlohet në gjysmën e tij.

Kullojeni, ndajeni atë në 3 pjesë dhe pastaj pijeni 3 herë në ditë derisa të vini re përmirësim në gjendjen tuaj.

4. NDIHMON PËR SHTATZËNINË

Bamja është shumë e rekomanduar për gratë shtatzëna.

Vitaminat e rëndësishme B në bamje, ndihmojnë në rritjen e shëndetshme të foshnjës në mitër dhe parandalimin e defekteve të lindjes si bifida e kordës umbilikale.

Përveç kësaj, ajo është e pasur me acid folik që ndihmon në prodhimin dhe mbajtjen e qelizave të reja, gjë që është thelbësore për një shtatzëni të shëndetshme.

Acidi folik gjithashtu parandalon dështimin.

Vitamina C në bamje gjithashtu luan një rol kyç në zhvillimin e fetusit.

– Përfshini bamjen në dietën tuaj gjatë shtatzënisë, sidomos gjatë javës së 4-të dhe 12-të, kur shtylla kurrizore zhvillohet në fetus.

5. NDALON SËMUNDJET E MËLÇISË

Okra ndihmon në pastrimin e mëlçisë dhe parandalimin e sëmundjes së mëlçisë.

Ajo përmban substanca që lidhin acidin biliar dhe kolesterolin për të detoksifikuar mëlçinë.

Kjo madje parandalon akumulimin e yndyrave në mëlçi.

Në një studim të vitit 2012 të botuar në gazetën Saudi Pharmaceutical, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se vetitë e fuqishme antioksiduese të ekstraktit të bamjes kanë aftësinë për të mbrojtur dëmtimin kimik në mëlçi.

– Për të përmirësuar shëndetin e mëlçisë tuaj dhe për të parandaluar sëmundjet, konsumoni bamje ose merrni suplementet e saj, pasi të konsultoheni me mjekun tuaj.

6. NXIT IMUNITETIN

Konsumimi i rregullt i bamjes mund të japë një nxitje për imunitetin tuaj.

Përmbajtja e lartë e vitaminës C ndihmon qelizat e bardha të funksionojnë siç duhet dhe të zhvillojnë imunitet ndaj agjentëve infektivë, duke zvogëluar mundësitë për ftohtje dhe duke mbrojtur trupin tuaj nga radikalet e lira të dëmshme.

Natyra e saj e fuqishme antioksidante gjithashtu ndihmon në forcimin e imunitetit tuaj dhe në reduktimin e sëmundjeve ngjitëse.

Gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe plakjes së parakohshme.

Pra, përdoreni bamjen sa më shumë si ushqim, sidomos gjatë sezonit të virozave.

7. PËRMIRËSON TRETJEN

Bamja është një burim i mirë i fibrave ushqyese, të cilat ndihmojnë tretjen dhe shëndetin e zorrës së trashë.

Fibrat lehtësojnë thithjen e duhur të ujit, duke siguruar eliminimin më të lehtë të toksinave dhe mbeturinave të ngurta nga trupi.

Kjo, nga ana tjetër, siguron lëvizje të rregullta të zorrëve, të cilat ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut, si dhe fryrjen, shtërngimet dhe gazrat.

Përveç kësaj, përmbajtja e vitaminës A në bamje ndihmon në funksionimin e traktit të tretjes.

– Për të përmirësuar shëndetin tuaj të tretjes, hani 1 deri në 2 gota bamje çdo ditë.

Ju mund ta përdorni për të bërë supë, gjellëra, sallatra etj.

8. Vetëm me bamje: Bëni flokët tuaj të butë dhe me shkëlqim

Antioksidantët dhe vitaminat në bamje mund t’ju ndihmojnë të keni flokë të butë, të shëndetshëm dhe plot me shkëlqim.

Ajo gjithashtu përmban lëndë ushqyese të tjera të dobishme si bakri, zinku, kaliumi, folati dhe thiami që janë të domosdoshme për flokët tuaj.

Përveç kësaj, lëngu transparent në bishtajën e bamjes punon si një balsam natyror dhe shton jetën e flokëve të dobët.

– Vendosni 8 deri në 10 okra (të prera horizontalisht) në tenxhere me një gotë uji. Lëreni që të ziejë në temperaturë të ulët derisa të fitoni një përzierje si ngjitëse.

– Hiqeni atë nga nxehtësia dhe pasi të ftohet pak, shtoni disa pika të vajit të vitaminës E dhe prisni që të ftohet.

Filtroni përzierjen duke përdorur një pëlhurë dhe ruani përmbajtjen e filtruar në një shishe.

Pas larjes së flokëve tuaj, përdoreni këtë përzierje si balsam shtëpiak.

Prisni 5 minuta, pastaj shpërlani flokët tërësisht me ujë.

9. Një maskë antirrudhë nga bamja që tonifikon lëkurën

Disa lëndë ushqyese te bamjet mund të ndihmojnë që lëkura juaj të duket e re dhe plot gjallëri.

Vitamina C ndihmon në riparimin e indeve të dëmtuara, që ndikon në formimin e kolagjenit dhe pigmentimin e lëkurës.

Gjithashtu parandalon aknet, poret dhe problem të tjera të lëkurës.

Duke qenë një burim i pasur me fibra, gjithashtu nxit tretjen e njëtrajtshme të ushqimit, e cila është një faktor tjetër i rëndësishëm për lëkurën e shëndetshme.

Por si antirudhë dhe maskë rigjeneruese, mund ta përdorni si vijon:

– Vloni dy gota me bamje copëtuara në rreth 2 gota ujë për 10 deri në 15 minuta.

Hiqeni enën nga nxehtësia dhe lëreni të pushojë për 10 minuta.

Merrni bamjet dhe përzieni ato me pak vaj nga vitamina E.

I përzieni mirë duke i shtypur për të formuar një pastë.

Aplikojeni atë në fytyrë dhe në qafë.

Lëreni që të qëndrojë për 15 minuta, pastaj shpërlajeni atë me ujë.

Do të çuditeni se si do të tonifikohet lëkura e do të shkëlqejë për shumë gjatë.

Përdoreni këtë maskë fytyre një ose dy herë në javë.

10. Përmirëson shëndetin e syve

Bamja është një përforcues i shikimit. Ajo përmban vitamina A, si dhe komponente antioksiduese si beta-caroten, lutein dhe zeaxanthin që janë të mira për sytë.

Vitamina A siguron mbrojtje ndaj korneas, lutein mbron sytë nga drita e dëmshme ultraviolet (UV) dhe zeaksanthin ndihmon zhvillimin e shikimit.

Duke qenë një antioksidant i fuqishëm, bamja gjithashtu shkatërron ose neutralizon radikalet e lira, nënproduktet e rrezikshme të metabolizmit qelizor.

Radikalet e lira shkaktojnë degradimin e qelizave në trup, duke përfshirë edhe qelizat përgjegjëse për shikimin.

Për të mbrojtur sytë tuaj dhe për të zvogëluar rrezikun e degradimit makular dhe kataraktave, përfshini bamjen në dietën tuaj. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .