Përfitimet e jashtëzakonshme të çajit të dafinës, ja çfarë kurojnë këto gjethe aromatike

Gjethet e dafinës gjejnë përdorim të gjerë në recetat italiane, por duhet të dini se bima aromatike, mund të gjendet si përbërës edhe në produkte kozmetike si sapunë, detergjentë si dhe të përdoret si bimë me.dicinale.

Loading poll ...

Përfitimet e kësaj të fundit përfshijnë aftësinë për të ndihmuar procesin e tretjes, në trajtimin e zbokthit, për të menaxhuar sim.ptomat e diabetit, për të shëruar plagët dhe për të ndihmuar në luf*imin e qelizave të këqija.

Në një studim të kryer në North Carolina Agricultural and Technical State University, hulumtuesit zbuluan se vaji esencial i gjetheve të dafinës ka veti antioksidante kundër salmonelës dhe E. colit. Përfitimet e fletës së dafinës përfshijnë aftësinë për të parandaluar in.feksionin e candidës.

Sipas një studimi të botuar në Arkivat e Biologjisë Orale, dafina gjithashtu përfshin aftësinë për të shëruar plagët. Vetitë e saj antimikrobike, antibakteriale dhe antioksidante ndihmojnë në shpejtimin e shërimit dhe luf*imin e inf.eksionit.

Kjo bimë medicinale mund të sigurojë mbrojtje ndaj kan.cerit të zorrës së trashë. Studime të tjera kanë treguar se dafina mund të funksionojë si një përbëës i mundshëm natyror për terapinë e kan.cerit të gjirit.Ndihmon në Menaxhimin e Sim.ptomave të Diabetit .

Kjo gjethe ul nivelin natyral të sheqerit në gja.k dhe nivelin e kolesterolit. Studimet sugjerojnë që kjo erëz mund të jetë e dobishme për diabetikët duke ndihmuar në kontrollimin e sim.ptomave të diabetit.

Sistemi tretës do të përfitojë gjithashtu nga gjethet e dafinës. Këto të fundit nxisin urinimin, i cili ka një ndikim pozitiv në sistemin gastrointestinal.

Ky proces nxit lirimin e toksinave.Gjithashtu pirja e çajit të dafinës ndihmon me problemet gastrointestinale si fryrje, sindromi i zorrëve të irrituara, kapsllëk dhe diarre. Gjethet e dafinës ndihmojnë në rritjen e absorbimit të lëndëve ushqyese të trupit, për të nxitur tretjen e shëndetshme dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .