Përse na zë lemza dhe si mund të shpëtojmë prej saj MENJËHERË : 5 tr.uket më të shpejta

Këto spazma të muskujve tuaj të diafragmës nuk janë të dëmshme, por derisa të gjesh një kurë, ata mund t’ju bëjnë të ndiheni me të vërtetë keq. Pra, kur jeni të dëshpëruar për të ditur se si të heqni qafe lemzën, provoni këto tr.uke.

Loading poll ...

Lemza ndodh kur spazma e diafragmës ose kontratat bllokon shkurtimisht kordat e zërit, sipas Mayo Clinic. Çdo gjë nga pirja e pijeve me gaz deri te ngrënia e çamçakëzit mund të shkaktojë lemzën.

Megjithëse shkenca e di se çfarë është, mënyrat për ta evituar atë janë ënde një ënigmë. Disa nga trajtimet popullore mund të stimulojnë nervat e lidhura me diafragmën tuaj. Këtu janë truket për mënyrën se si të shpëtoni nga lemza:

Hani diçka të ëmbël: Një lugë sheqeri është një shërim popullor sepse grimcat e saj mund të irritojë pak ezofagun ose stimulojë nervin, sipas disa studimeve. Një lugë sheqeri është zbuluar se është efektive në 19 nga 20 pacientë.

Ose diçka të thartë: Një studim zbuloi se një ushqim I thartë, si ato që gjenden në uthull, lehtësojnë lemzën. Kështu që provoni vetëm një lugë çaji uthulle.

Ky është një “ma.shtrim” i thjeshtë, i këndshëm për mënyrën se si të shpëtojmë nga lemza: Ngadalë përtypni një lugë çaji fara të qëruara. Ky shërim tradicional mund të funksionojë sepse gëlltitja e farave stimulon nervin vagus për të ndaluar lemzën.

Mbylljni veshët kur pini ujë: Megjithëse duket budallallëk, duke mbyllur veshët ndërsa pini një gotë uji mund të shërbejë për të hequr lemzën. Dëshmitë nga një mjek i ur.gjencës tregojnë se kjo metodë mund të funksionojë dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .