Përzieni hudhra me vaj ulliri, heq gripin, ftohjen. Ja si ta përdorni për shumë sëmundje…

Vaj ulliri me hudhra është një përgatitje që kombinon dy përbërës të pasur me vlera të dobishme për trupin. Përgatitja në shtëpi është shumë e thjeshtë. Në artikullin e sotëm ne do t’ju tregojmë recetën e vajit të hudhrës: I lehtë, i dobishëm dhe shumë i shëndetshëm.

Loading poll ...

Hudhra e tharë është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinë. Por përdorimi i saj shtrihet përtej aspektit gastronomik. Në fakt, është një ushqim me veti të mëdha të dobishme për sistemin imunitar dhe trupin në përgjithësi.

Hudhra përmban disa elemente të cilët, të absorbuar nga trupi, transformohen në antiviralë natyralë. Veçanërisht nëse jetoni në zona me dimër të ashpër, ne ju këshillojmë që të përdorni me bollëk hudhër. Përmirësoni mbrojtjen tuaj dhe parandaloni ftohjet dhe gripin.

Përveç kësaj, vaji i hudhrës ka një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Pas përgatitjes së tij do ta keni në dispozicion për një kohë të gjatë dhe gjithmonë në kushte të shkëlqyera.

Megjithatë, nëse vuani nga hernie gastrointestinale ose gastrit, ne ju këshillojmë që ta shmangni atë. Në këto raste, para konsumimit të vajit të hudhrës, konsultohuni me një specialist.

Vaji i hudhrës shpesh përdoret për të trajtuar probleme të rrugëve të frymëmarrjes. Ai nuk prodhon efekte anësore, të tilla si përgjumje ose dhimbje të stomakut.

Përfitimet e hudhrës janë aq të mëdha saqë përdoret gjithashtu si një shtojcë në disa sëmundje serioze. Një shembull është dhënë nga përdorimi i saj në trajtimin e hemofilisë. Tani që ju keni zbuluar shumë përfitime të saj, është koha për të përgatitur vajin tuaj të hudhrës.

Përbërësit: 6 hudhra të plota; 500 ml vaj ulliri ekstra të virgjër (2 gota); 100 ml lëng limoni (1/2 gotë); 1 shishe qelqi prej të paktën 500 ml.

Përgatitja: Së pari lani kokat e hudhrave mirë me shumë ujë të vakët. Lërini ata të pushojnë për rreth 20 minuta. Pas kësaj kohe, qeroni kokat e hudhrave duke hequr tërësisht lëvozhgën. Ngroheni furrën në 180 ºC. Vendosini hudhrat në një pjatë pjekje dhe piqini për 15 minuta.

Pas gatimit, lërini hudhrat të ftohen. Në një enë të përshtatshme hidhni lëng limoni dhe hudhrat. Shtoni vajin ekstra të virgjër të ullirit dhe përziejini ato së bashku.

Vendosini në furrë në të njëjtën temperaturë për 5 minuta. Pastaj nxirreni dhe lejoni që përzierja të ftohët. Së fundi, derdhni përzierjen në shishe qelqi për ta ruajtur atë. Lëngu i limonit zbut erën e fortë të hudhrës. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton apo Videon) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .