Pija “magjike” që Shëron Ankthin dhe Stresin: Bëjeni në Shtëpi me 3 Përbërës të Thjeshtë

Nuk ka asgjë të re që mineralet luajnë një rol të madh në ruajtjen e shëndetit të njeriut. Si një nga katër mineralet kryesore kryesore, magnezi qëndron në krye të listës. Edhe përkundër rëndësisë së saj për shëndetin fizik dhe emocional, magnezi nuk diskutohet shpesh në aspektin e përfitimeve.

Megjithatë, nëse kemi mangësi të magnezit, një person mund të vuajë një sërë problemesh shëndetësore.

Mungesa e magnezit mund të ndodhë për shkak të shumë faktorëve, ndër të cilët janë edhe:

Konsumi i pijeve të gazuara

Konsumi i produkteve të sheqerit të rafinuar

Loading poll ...

Sasia e lartë e kafeinës

Shumë alkool

Pra, cilat janë përfitimet e magnezit dhe si ndikon kjo në trup? Le të shohim më poshtë.

7 Përfitimet shëndetësore të magnezit

1) Stimulon gjumin

Nëse vuani nga mungesa e gjumit, kjo mund të jetë për shkak të mungesës së magnezit në trup. Megjithatë, duke siguruar trupin tuaj me një përmbajtje të kënaqshme të magnezit, mund të zgjidhni lehtësisht problemet e gjumit, duke përfshirë pagjumësinë.

2) Përmirësimi i tretjes

Një nga rolet kryesore të magnezit është mbajtja e traktit të tretjes në rregull. Me këtë, magnezi ndihmon në relaksimin e muskujve të tretjes dhe ndihmon lëvizjen e mbeturinave jashtë trupit më shpejt.

Magnezi gjithashtu ndihmon në rregullimin e problemeve të tjera të lidhura me të tilla si kontrollin e lëvizjes së zorrëve, eliminimin e toksinës dhe një tretje më të shpejtë.

3) Eliminimi i migrenave

Migrenat janë shumë të zakonshme në mesin e pacientëve të cilëve gjithashtu u mungojnë nivelet e kënaqshme të magnezit në trup.

Magnezi lidhet drejtpërdrejt me qarkullimin e gjakut dhe inkurajon funksionimin e neurotransmetuesve.

Magnezi inkurajon prodhimin e disa hormoneve që mund të shtypin me sukses migrenat dhe rregullojnë presionin e gjakut. Në studime, thuhet se 200-600 mg. e magnezit në ditë mund të ndikojë patjetër në uljen e dhimbjes së migrenës.

4) Parandalimi i osteoporozës

Si një nga sëmundjet kryesore të eshtrave sot, osteoporoza varet nga nivelet e magnezit të gjetura në trupin tonë.

Magnezi është i mahnitshëm kur bëhet fjalë për formimin dhe forcimin e eshtrave, gjë që rezulton në një densitet të lartë të kockave dhe zhdukjes së simptomave të osteoporozës.

5) Inkurajimi i shëndetit kardiovaskular

Magnezi është veçanërisht i dobishëm për zemrën, dhe mund të përmirësojë në mënyrë drastike shëndetin kardiovaskular.

Përveç kësaj, magnezi pengon hipertensionin, ose presionin e lartë të gjakut, duke mbajtur kështu trupin të sigurt nga sulmet në zemër dhe kërcënimet e tjera ndaj shëndetit.

Midis detyrave të tjera, magnezi gjithashtu përmirëson përmbajtjen e elektrolitës në trup, duke ndihmuar zemrën të pompojë gjakun më shpejt. Së fundi, magnezi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ruajtjen e performancës optimale të trurit.

6) Stimulon fleksibilitetin dhe lehtëson muskujt

Atletët e dinë që magnezi është shumë i rëndësishëm për kockat, sistemin nervor dhe shëndetin e muskujve. Në fakt, magnezi është në gjendje të parandalojë dhimbje të forta muskulore, spazma dhe madje edhe dhimbjet e forta.

Magnezi ndikon në indet e muskujve në mënyrë të tillë që të lejojë që ajo të kontraktohet siç duhet, duke rritur gjithashtu fleksibilitetin.

Nëse injorohet, një mangësi e lehtë e magnezit mund të çojë në nivele të tepruar të acidit laktik, që është shkaku kryesor i dhimbjeve të muskujve dhe dhimbjes.

7) Më shumë balancë të pH

Magnezi përfaqëson një nga mineralet më të mëdha alkalizuese në trup. Pasi që ka fuqi për të futur alkalizimin, magnezi balancon me sukses balancën e pH në trup.

Duke ruajtur ekuilibrin ideal të pH në trup, ju gjithashtu do të ndihmoni për të forcuar imunitetin tuaj, për të përmirësuar lëkurën tuaj dhe për të zvogëluar simptomat e plakjes së parakohshme.

Së fundmi, ekuilibri i pH në trup në bazë të konsumit tuaj të magnezit mund të nxisë gjithashtu humbjen e peshës.

Si të Bëni pijën më të mirë antistres?

-Përbërësit:

1 lugë gjelle suplement magnezi (sasinë ditore të lejuar konsultojeni me mjekun)

1 gotë uji

Lëng limoni (1 kokërr ose më pak)

1 deri në 2 pako stevia

2 kube akulli

-Përgatitja:

Së pari, shtoni shtesë të magnezit në ujë.

Treteni mirë derisa përmbajtja të bëhet homogjene.

Më pas, shtoni lëngun e limonit, dhe më pas stevian.

Përziejini të gjithë përbërësit mirë dhe mbylleni me disa akull. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .