Pini një filxhan të kësaj cdo ditë dhe kurrë nuk do të sëm.ureni!

Ftohjet sezonale shpesh shoqërohen me një kollë të thatë dhe të vazhdueshme, e cila nëse nuk trajtohet mund të çojë në komplikime.

Nëse e keni provuar te pini shurup kolle dhe sju ka bere efekt , provoni kete perberje e nuk do te zhgenjeheni.

Përbërësit:

250 ml qumësht,

1 luge sherbele pluhur,

1 luge gjalpë,

1 luge mjaltë,

1 luge kurkume (bime indiane) pluhur (1/2 për fëmijë).

Përgatitja:

Hidhni 250ml qumësht në një tenxhere, shtoni në të nje luge sherbele pluhur dhe lereni ne nxehtesi deri sa te vloje Sapo qumështi fillon te vloje , vendoseni mënjanë dhe shtoni 1 luge gjalpe. Mbulojeni atë dhe lëreni për 15 minuta.

Me pas shtoni mjaltin dhe kurkumin pluhur (gjysmë lugë çaji për fëmijët) dhe trazojeni mire.

Përgatitni këtë pije para se të shkoni në shtrat dhe pijeni te ngrohte të paktën gjysmë ore para se të shkoni në gjumë. Të ftohtet, gripi dhe kolla do të zhduken shume shpejt. Ju sdo te keni me nevoje te blini shurup per kollen ne farmaci dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .