Pse magnezi është minerali më i fuqishëm relaksues për njeriun?

Magnezi është një lëndë ushqyese jashtëzakonisht e rëndësishme, dhe studimi i botuar në Journal of Intensive Care Medicine zbuloi se mungesa e magnezit dyfishon rrezikun e vdekjes.

Loading poll ...

Është gjithashtu shkak i së.mundjeve dhe sim.ptomave të shumta, kështu që marrja e këtij minerali, do të parandaloje këto çështje shëndetësore.

Magnezi është minerali më i fuqishëm relaksues, përmirëson gjumin dhe menaxhon stresin. Megjithatë, këto janë vetëm disa nga përfitimet e tij të shumta shëndetësore, prandaj është koha për të lexuar rreth tyre dhe për të rritur konsumin e ushqimeve të pasura me magnez.

Mungesa e magnezit shkakton sim.ptoma si nervozizmi, tensioni, humori i keq.

Ky mineral gjendet në të gjitha indet e trupit dhe luan një rol në më shumë se 300 reaksione enzimatike. Prandaj, është e nevojshme për energjinë, relaksimin e muskujve, për stabilizimin e membranave.

Në ditët e sotme, dietat tona janë të ulëta në ushqime të pasura me magnez, si arra, zarzavate, fasule dhe alga deti, kështu që vuajmë nga probleme të shumta të cilat shkaktohen nga mungesa e magnezit.

Këto janë sim.ptomat më të zakonshme të mungesës së magnezit:

Lodhje kronike

Nervozizëm

Ndjeshmëri ndaj zhurmave të forta

Dhimbje muskulore ose tr.onditje

Pagjumësi

Ankth

Autizem

Migrene

Astmë

Gurë në veshka

Diabet

Dhimbje koke

Trashje

ADHD

Osteoporozën

Presion i lartë i gja.kut

Problemi i gëlltitjes

Dhimbje menstruale

Kapsllëk

Sindromi i zorrëve irrituese

Mungesa e këtij minerali në trup ka qenë e lidhur me inflamacion në trup dhe nivel më të lartë të CRP.

Mungesa e magnezit është shumë e zakonshme, dhe sipas rezultateve të standardeve konservatore të matjes (gjakut ose serumit, nivelit të magnezit), 65 përqind e njerëzve të pranuar në njësinë e kujdesit intensiv – që është 15 përqind e popullsisë së përgjithshme – janë të mangët në magnez .

Arsyeja kryesore për këtë mangësi është dieta jonë, e cila është e ulët në magnez, por e lartë në ushqime shumë të përpunuara, të rafinuara dhe kryesisht në bazë të miellit të bardhë, mishit dhe qumështit.

Përveç kësaj, këto nivele ulen edhe nga marrja e tepërt e kripës, kafesë, alkoolit, diuretikeve, acidit fosforik në kola, djersitjes së bollshme, antibiotikëve, stresit të zgjatur ose intensiv, menstruacioneve të tepërta dhe disa parazitë të zorrëve.

Megjithatë, edhe pse pasojat e mungesës së magnezit mund të jenë të rënda, është e lehtë për ta rregulluar atë, dhe këtu është se si:

Sigurohuni që të rrisni marrjen e ushqimeve të mëposhtme: hudhër, luleradhiqe, fasule, karkaleca, fasule soje, oriz kaf, krunde gruri,grure(kokerr) bajame, arra, thekër, fiq, zarzavate, elb, avokado, majdanoz.

Ju gjithashtu duhet të ulni konsumin e alkoolit, sheqerit, pijet me sode, kafe dhe kripë, dhe kontrolloni nëse ndonjë nga medikamentet që merrni merrni con në humbje të magnezit, siç janë disa ilaçe të gja.kut ose diuretikë.

Shuma minimale e nevojshme për magnezin është rreth 300 mg, dhe disa njerëz mund të kenë nevojë për atë në sasi më të larta. Megjithatë, shumica e njerëzve përfitojnë nga 400 në 1000 mg në ditë.

Shumica e mineraleve merren më së miri në një kombinim me minerale të tjera, në një formulë multi-minerale. Shtojca më të mira të magnezit që mund të keni janë citrat magnezi, taurat glicinat, ose aspartat, pasi ato janë më të absorbueshme.
Për më tepër, kripërat e Epsom (magnez sulfate) janë një mënyrë e shkëlqyer për të thithur mineralin dhe për të shijuar përfitimet e saj dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .