Shtojini kafesë suaj një lugë nga kjo përzierje dhe dobësohuni brenda një kohe të shkurtër

Pirja e kafesë në mëngjes është rituali i përditshëm i miliona njerëzve! Marrja e një doze të caktuar kafeine vjen me jo pak përfitime shëndetësore për organizmin tonë dhe ne këto të fundit i dimë!

Loading poll ...

Por nëse jeni në përpjekje për të rënë disa kilogramë, por pa ndryshuar shumë në rutinën tuaj, ju themi se jeni me fat. Mjafton të shtoni vetëm tre përbërës në filxhanin tuaj të kafesë dhe mrekullia do ndodhë ! Metabolizmi juaj do të përshpejtoje, proceset tretëse do të përmirësohen, do t’i digjni më shpejtë kaloritë dhe yndyrnat po ashtu ! Ja përbërësit

Kanella

Kanella është e pasur me antioksidantë dhe përbërës anti-inflamatore që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve dhe inflamacionit në trup. Gjithashtu zvogëlon nivelet e sheqerit në gjak në trup duke ndihmuar në procesin e humbjes së peshës. Kanella besohet të rrisë metabolizmin e sheqerit në gjak për të shpërbërë sheqerin në energji, duke lejuar që të ruhen në trup më pak acide yndyrore. 

Vaji i kokosit

Vaj kokosit është një yndyrë e shëndetshme! Kjo do të thotë që acidet yndyrore të kokosit metabolizohen ndryshe. Ato shkojnë direkt në mëlçi nga trakti i tretjes, ku përdoren për energji menjëherë ose shndërrohen në trupa ketone, në vend që të ruhen në trup si yndyrë. 

Mjalti

Molekulat e mjaltit duket se janë një balancë ideale e sheqerit me lëndët ushqyese përfshirë hekurin, natriumin, kaliumin, fosforin, zinkun dhe kalciumin. Mjalti është gjithashtu një burim i mirë i vitaminave, përfshirë folate, niacin, riboflavin, vitaminë C dhe vitaminë B6. Hulumtimet kanë treguar se mjalti mund të rrisë nivelet e kolesterolit të mirë në trup për të promovuar më tej humbjen e peshës. 

Ja si ta përgatisni përzierjen që do i shtoni filxhanit të kafes: 

1 lugë çaji kanellë

3/4 filxhan vaj kokosit

1/2 filxhan mjaltë të papërpunuar

Si ta përgatisni:

Përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe ruajeni në një vazo qelqi! Çdo ditë mund t’i shtoni kafesë suaj të mëngjesit një lugë çaji nga kjo përzierje ! (mos i shtoni sheqer kafes) Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .