Si t’i zgjasni dhe shpeshtoni flokët brenda muajit (gjërat që i keni ditur gabim dhe receta “ma.gjike”)

Herë pas here ne kërkojmë mënyra për të pasur flokë të gjata me shkëlqim. Në fund të fundit, flokët janë diçka që mund t’i japë fytyrës tuaj një ndryshim të domosdoshëm.

Sipas shkencës, flokët rriten në mes 0,3-0,5 mm në ditë, 1 deri në 1,5 cm në muaj dhe 12 deri në 15 cm në vit. Flokët gjithashtu marrin janë indeksi i dytë më i shpejtë në rritje në trup. Por ende, ne të gjithë kemi një problem ose një tjetër në lidhje me flokët tanë.

Ne duam t’ju lehtësojmë pak duke sjellë së bashku disa mënyra të provuara për të forcuar dhe rritur flokët tuaj. Ju do të filloni të shihni ndryshimin e nevojshëm.

1. Bëhuni mike me gërshërën.

Kur jeni duke “vdekur” për të rritur flokët tuaj, prania e gërshërëve rreth jush është si një makth. Megjithatë, realiteti është vetëm e kundërta e asaj që po mendoni. Këshillohet që të rregulloni rregullisht flokët tuaj, dhe më shpesh nëse jeni duke u përpjekur ti rrisni.

Prerja e flokut jo vetëm që heq pjesën e dëmtuar, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve tuaj. Dhe mos harroni, është shumë më e lehtë për të stiluar flokët e shkurta.

2. Mos e shmangni balsamin.

Së pari, ka një mit rreth kohëzgjatjes së mbajtjes së balsamitnë flokët tuaj dhe ne duhet t’ju themi se kjo nuk është e vërtetë. Kundër besimit popullor, ai ka efekte të menjëhershme e të dobishme në flokët tuaj. Për më tepër, na kursen edhe nga dëmtimi nga mbështjellja e flokëve të lagura në një peshqir.

Mos mendoni se balsami është vetëm për disa lloje të veçanta të flokëve. Është një domosdoshmëri për të ruajtur shëndetin e mirë të të gjitha llojeve të flokëve. Pra, aplikoni balsam pas çdo larje dhe mbajini flokët tuaj poshtë!

3. Merrni ndihmë nga disa përbërës magjik.

Hair mask from fresh fruits on woman head. Girl with beautiful face hold ingredient for homemade organic skin and hair therapy. Concept of healthy and beauty hair and skin. Woman resting in spa salon.
Aplikimi i disa përbërësve direkt në flokë dhe lëkurën e kokës gjithashtu është e këshillueshme. Për shembull, lëng qepësh dhe hudhre, uthull molle dhe qumësht kokosit i japin ushqim flokut dhe përmirësojnë rritjen e tij.

Ata jo vetëm që ndihmojnë me rritjen, por edhe ndihmojnë me shëndetin e përgjithshëm të lëkurës së kokës dhe flokut tuaj.

E dinit si mashtrim:
Nëse keni menduar se birra duhej vetëm të ishte e ftohur për t’u konsumuar, provo ta vlosh atë. Pas valimit të saj, shtojeni në shampon tuaj dhe lani flokët tuaj. Do të kuptoni se sa e dobishme është birrë.

Ju lehtë mund të lani flokët në këtë mënyrë dy herë ose tri herë në javë.

Shampoja me birrë jo vetëm ndihmon në heqjen e të gjitha llojeve të papastërtive nga flokët, por gjithashtu vepron si një balsam i shkëlqyer.

4. Ushqimi javor përmes vajrave dhe maskave

Një maskë e flokëve ose vajosja e flokëve duhet të ndiqet rigorozisht në baza javore. Kjo është e rëndësishme nëse doni të rritni flokët. Kjo gjithashtu ndihmon që flokët të mbajnë yndyrna esenciale, gjë që e mban atë më të shëndetshme.

Trajtimet spa janë një mënyrë për të bërë këtë, por ju mund ta bëni atë në shtëpi. Përbërësit si mjaltë, limon, avokado, vaj ulliri dhe lëng qepësh janë disa nga përbërësit që mund të përdoren për të bërë një maskë flokësh.

5. Ndërroni jastëkun tuaj të pambukut për një prej mëndafshi.

Ky është një ndryshim i lehtë që mund të bëni për të ndihmuar rritjen e flokëve. Në vend të pambukut, kaloni në jastekë të mëndafshtë ose saten që janë vërejtur të dobishëm për të rritur flokët. Arsyeja prapa kësaj është se butësia e pëlhurës mëndafshi dhe saten, në krahasim me pambukun, është më e mirë për flokët tuaj.

Mëndafshi ose sateni nuk shkaktojnë fërkime, gjë që i bën flokët më pak të elektrizuara apo të dëmtuara. Dhe në këtë mënyrë, djegia e flokëve është gjithashtu minimale.

6. Mënyra e saktë e tharjes së flokut pas larjes

Nuk ka rëndësi se sa e butë është peshqiri juaj, ajo gjithmonë do të kontribuojë në dëmtimin e flokëve të tua delikate të lagura. Gratë shpesh i mbyllin flokët pas larjes, e cila sigurisht nuk është e këshilluar pasi mund të shkaktojë dëmtime të fijeve të flokëve, ndërsa ata marrin fërkim me fibra të endura të peshqirit.

Nëse misioni juaj për të rritur gjatësinë e flokëve tuaj është i vërtetë, përpiquni dhe qëndroni larg mjeteve të ngrohjes për flokë, si tharëse flokësh, drejtues dhe bërës kaçurrelash.

Çdo lloj nxehtësie shkakton dëmtimin e flokëve tuaj. Ju mund të përdorni një tharëse flokësh pasi flokët tuaj të paktën 60% janë të thata natyrisht. Ju duhet gjithashtu të përdorni llak për mbrojtjen e flokëve para se të përdorni një tharëse flokësh.

7. Lërini flokët tuaj të marrin frymë.

Oraret tona të zëna dhe koha e kaluar jashtë na detyrojnë të përdorim disa gjëra në flokët tona. Kjo i bën flokët të lodhur dhe shumë më të prirur për t’u dëmtuar. Së pari, nëse misioni juaj është që të keni flokë të gjatë, mos e lidhni shumë ngushtë. Kjo tërheqje e panevojshme mund të shkaktojë këputje.

Flokët gjithashtu kanë tendencë për të kapur infeksione mikrobike të cilat mund të çojnë në rritjen e flokëve të varfër. Pra, është e rëndësishme që të merrni trajtime antimikrobiale kohë pas kohe për të lejuar që flokët të rriten pa ndonjë pengesë.

Një tjetër gjë e rëndësishme për t’u mbajtur mend është që të mbuloni flokët tuaj kur dilni. Ngrohja e diellit mund të shkaktojë dëme të këqija në flokët tuaj ashtu si mundet në lëkurën tuaj.

Pra, vini një kapelë ose aplikoni krem kundër diellit për flokët.

8. Dieta juaj ka rëndësi.

Është vërejtur nga shkencëtarët se ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të nxisin rritjen e flokëve. Në veçanti, këshillohen përbërësit e ushqimeve të pasur me biotinë ose vitaminë H, të cilat shërbejnë si lëndë djegëse për trupin.

Ata kanë tendencë për të ndihmuar me metabolizmin e yndyrave, karbohidrateve dhe aminoacideve dhe ndihmojnë në ngritjen e nivelit të proteinave në trup. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon flokët në një masë të madhe si flokët është e përbërë nga proteina.

Ushqime të pasura me biotinë janë qumështi, djathi, vezët, të gjitha llojet e arra, mish derri, mëlçi të gatuara, sardelet, salmon, lulelakër dhe avokado.

9.Mos jini shumë të etur për t’i larë flokët.

Nuk është mirë të lani flokët shumë shpesh edhe nëse dëgjoni se nuk duhet të lejoni që flokët tuaj të jenë të pista. Është e drejtë që flokët e pastër të rriten më shpejt, por në të njëjtën kohë, larja e rregullt nuk do të bëjë asnjë të mirë. Larja e tij çdo ditë mund ta bëjë atë të thatë dhe të ndihmojë që ajo të humbasë vajrat natyrale esenciale.

Është gjithashtu e këshilluar që të masazhoni flokët me butësi dhe me lehtësi ndërsa i lani dhe krehini flokët tuaj më pas.

10. Kombino lëng qepësh dhe vaj kokosi

Përparësitë e lëngut të qepëve për rigjenerimin e flokëve janë të njohura. Lëngu i qepëve është provuar të jetë efektive në trajtimin e shumë problemeve.

Qepët rregullojnë ciklin e rritjes së flokëve dhe japin ushqim të drejtpërdrejtë në gjendrën e flokut.

Kur lëngu i qepës është përzier me vaj kokosi përfitimet i merrni të dyfishuara. Vaj i kokosit ndihmon për të mbajtur vajrat natyrale të fijeve të flokëve, duke parandaluar kështu thatësinë.

Vaj i kokosit është gjithashtu një burim i pasur i vitaminës E dhe acidit laurik. Nëse nuk mund ta gjeni vajin e kokosit, mund të përdorni edhe vajin e bajames ose të mustardës.

11. Kini durim.

Flokët nuk mund të rriten brenda natës. Por stresi për këtë do të ketë një efekt negativ me siguri. Mesatarisht, një fije floku rritet një çerek inç deri në gjysmë inç në muaj. Edhe nëse kryeni të gjitha gjërat e mësipërme, ajo mund të rritet deri në 1 inç në max.

Pra, është e rëndësishme që të kesh durim, të ndjekësh planin e rritjes së flokëve dhe mos i ndalosh së bëri trajtime.

Flokë të shëndetshëm, të gjatë dhe të ndritshëm janë ëndrra e të gjithëve dhe një detyrë e vështirë në të njëjtën kohë. Ne shpresojmë se ju kemi dhënë zgjidhje për disa nga vështirësitë tuaja.Krahas punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .