Studentët gjobiten me 13.5 mln euro, zbuloni arsyen

 

Dy studentë u fajësuan se shkaktuan një zjarr të madh pyjor në rajonin italian të Comos dhe janë gjobitur secili me 13.5 milionë euro.

Djemtë, të dy 22 vjeç, kanë ngrënë në një shtëpi në mal, kur zjarri shpërtheu më 30 dhjetor të vitit të kaluar. Shtëpia ishte e gjyshit të njërit prej djemve. Ata vendosën të pjekin mish në zgarë, gjë që dyshohet se shkaktoi zjarrin.

Projekt-ligji i madh për dy studentët u llogarit nga zyrtarët vendorë bazuar në një formulë të përdorur për të përcaktuar shkallën e dëmit të shkaktuar nga zjarri.

Duke folur për gazetën italiane La Stampa, një nga studentët e universitetit tha se ishte “thellësisht keq”, por shtoi se burime të tjera mund të kenë shkaktuar shpërthimin.

“Ne jemi dëshmitarë të një zjarri që nuk mund të shpjegohet. Ne jemi viktimat reale të kësaj historie. Ne telefonuam menjëherë zjarrfikësit dhe u përpoqëm të shuajmë flakët”, tregoi njëri prej tyre.

Pasi hetuan rrugën e zjarrit, prokurorët thanë se kishte nisur nga një zgarë. Dy të rinjtë u shpallën fajtorë, së bashku me pronarin e pronës.

/Ora News.tv/