Super ushqimet për të shmangur sëm.undjet kardio.vaskulare

Keni probleme me gja.kun? Sistemi kardio.vaskular i njeriut natyrisht është thelbësor për funksionimin e të gjithë organizmit.

Loading poll ...

Gja.ku mund të jetë shumë i lëngët ose shumë i trashë: në hipotezën e dytë ka probleme që lëvizin brenda enëve të gja.kut, duke sjellë venat me var.içe dhe trom.bozën, si dhe duke rritur rre.zikun e god.itjes së zemrës dhe god.itjes së zemrës.

Megjithatë, ka disa ushqime që përdoren për të holluar gja.kun edhe më shumë. I pari është vaji i ullirit, i cili përmban acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë E, e dobishme për hollimin gradual të gja.kut.

Gjithashtu konsumoni i shumë xhenxhefil, i cili gjithashtu ul sheqerin duke shpejtuar metabolizmin. Jini të kujdesshëm edhe nëse keni aritmi ose presion të lartë të gja.kut!

Frutat e kuqe janë ushqime të tjera të shëndetshme për gjak: luleshtrydhe, qershi, të gjitha të ngarkuar me acid salicilik, që shërben për normalizimin e dendësisë së gja.kut dhe zvogëlimin e saj.

Pastaj ka kanellë (antikoagulant), hudhër (anti-kolesterol) dhe piper i djegur (rrit qarkullimin e gja.kut). Gjithashtu e rëndësishme për arra dhe fara, të cilat dukshëm e ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare , ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .