TE GJITHE DUHET TA DINE : Ja si ta ndaloni menjëherë dhimbjen e dhëmbëve, në kushte shtëpie

Me mjekime popullore në shtëpi për të lehtësim nga dhimbja e dhëmbit:

Loading poll ...

Peroksid hidrogjeni

Për të zhdukur bakteret në gojën tuaj që mund të jenë përgjegjëse për dhimbjen e dhëmbëve tuaj, bëj një përzierje të peroksidit të hidrogjenit dhe ujit në gojën tuaj për 30 deri në 45 sekonda, pastaj nxirreni. Shpëlarje tërësisht me ujë herë më pas për të siguruar peroksid hidrogjeni është pastruar plotësisht.

Çaj mente

Gjethet e mentes kanë veti që mund të sjellë një lehtësim të përkohshëm në dhimbjen e dhëmbit. vendosni bustinën e çajit të përdorur në frigorifer për 30 minuta ose më shumë pastaj vendose në zonën e gojës që ju jep dhimbje dhe lejojeni që të ftoheni dhe të zbutni zonën e ndezur për 20-30 minuta.

Vaji i kokosit

Është një nga mënyrat më të mira për të hequr baktereve e dëmshme që shkaktojnë dhimbje dhëmbi. Vendosni një lugë gjelle vaj kokosi në gojën tuaj dhe bëni gargarë për 15-20 minuta. Pastaj lani dhëmbët.

Hudhër

Një thelpi hudhër e grirë ose vihet direkt në dhëmb dhe do të ndihmojë në shërimin e infeksionit. Lëreni hudhrën në dhëmb, dhe përtypni me lehtësi për rreth pesë minuta.

Ujë i kripur

Përziej gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë derisa të shkrihet dhe mbajeni këtër përzierje në gojën tuaj për 30 deri në 45 sekonda, pa e përtypur, pastaj nxirreni. Ky proces do të largojë çdo grimcave të ushqimit që mund të mbërthyer në dhëmbët tuaj dhe të minimizojë ënjtjen.

Vaji i karafilit

Vaji i karafilit aplikohet direkt në dhëmb (ose dhëmbët) të lënduar. Kini kujdes të mos merrni vaj karafil në ndonjë ind të ndjeshme të mishrave të dhëmbëve, pasi mund të përkeqësojë atë. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .