Uji me xhenxhefil: Pija e shëndetshme e momentit . Ja cfare mrekullishe ndodhin kur ne e pijme

Humbja e peshës më së miri arrihet duke i kombinuar ushtrimet fizike me një dietë të shëndetshme e të balancuar mirë. Sidoqoftë, ka shumë perime e ushqime që mund të asistojnë në këtë proces.

Loading poll ...

Uji me xhenxhefil është njëri prej il’açeve natyrale të cilin njerëzit e kanë përdorur për qindra vjet në mënyrë që të humbin peshë më shpejt.

Është përbërës mjaft i popullarizuar, e posaçërisht në kuzhinën indiane dhe aziatike, megjithëse është përdorur me mijëra vjet për qëllime mjekësore falë vetive shëruese që ka.

Sipas ekspertëve, uji me xhenxhefil është i mbushur me vitamina e minerale, ndërkaq 100 gramë rrënjë e freskët xhenxhefili përmban:

– 79 kalori

– 17.86g karbohidrate

– 3.6g fibra

– 3.57g proteinë

– 0g sheqer

– 14mg sodium

– 1.15g hekur

– 7.7mg vitaminë C

– 33mg kalium

Përveç kësaj, vlera tjera ushqyese që gjenden në xhenxhefil janë: vitamina B6, magnezi, fosfori, zinku, foliatio, riboflavini dhe niacini.

Këto janë disa prej përfitimeve shëndetësore që i sjell kjo pije:

– E forcon imunitetin

– I lehtëson dhimbjet e nyejve

– E përmirëson qarkullimin e gja.kut

– E parandalon gripin

– E përmirëson sistemin e tretjes

– E përmirëson absorbimin e vlerave ushqyese

Si ta përgatitni këtë pije?

Përbërësit:

– 1 rrënjë xhenxhefili (e prerë në rriska të holla)

– 1.5 litra ujë

– Lëng limoni (opsional)

Përgatitja:

E vloni ujin, e shtoni xhenxhefilin dhe e lini ashtu për 15 minuta. E largoni nga nxehja dhe e lini të ftohet, pastaj e përzieni.

Një gotë ujë xhenxhefili e pini në mëngjes, para se të hani bukë; dhe një në mbrëmje, para se të hani darkë dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .