Vajza e adoptuar do shpëtojë jetën e babait me transplantin e veshkave

 

Loading poll ...

Një grua në Karolinën e Veriut së shpejti do t’i dhurojë veshkën njeriut që e ka adoptuar 27 vjet më parë, duke shpëtuar jetën e tij në një kthesë të habitshme të fatit.

DeLauren McKnight u befasua kur mësoi se ajo ishte e përshtatshme të transplatonte veshkën për babanë e saj, Billy Houze, pasi ata nuk kanë  lidhje  gjaku.

Veshkat e  Houze filluan të sëmuren në vitin 2016. Mjekët thanë se ai nuk do të mbijetonte pesë vitet e fundit pa një transplantim.

Asnjë nga anëtarët e tjerë të familjes së pastorit 64 vjeçar nuk përshtatej me të.

Duke folur në Good Morning America të premten, Houze, një baba për pesë fëmijë, tha se ishte “jashtëzakonisht krenar” për vajzën e tij.

“Ajo më tha:” Babi, ti mendove se po shpëtoje jetën time duke më tërhequr nga kujdesi familjar, por në të vërtetë, më shpëtove jetën në mënyrë që unë mund të shpëtoja tënden më vonë “.

Pastori  Baptist filloi të vuajë nga veshkat pas një operacioni të fshikëzës së tëmthit në vitin 2016. Kur asnjë nga të afërmit e tij nuk përputheshin, mjekët thanë se mund t’i duheshin shtatë vjet për të marrë një veshkë.

Më pas, në shkurt, ata testuan  McKnight, të cilën  Houze dhe gruaja e tij e adoptuan në vitin 1992 dhe përputhja ishte e përsosur.

Kur zonja McKnight i tha atij lajmin e papritur, ajo tha se babai i saj shpërtheu në lot.

“Unë e quaj atë Superman-in tim,” tha ajo për Good Morning America. “Nuk ka asgjë në këtë botë që unë nuk do t’i jap atij që të mund të gëzojë jetën dhe të jetë  pranë meje.”

Houze dhe znj. McKnight do të marrin pjesë në operacion në javët e ardhshme.

/Ora News.tv/