Vezët : Si t’i përdorni për uljen e triglicerideve, mbrojtjen e shikimit dhe zhvillimin mendor

Veza ka më shumë lëndë ushqyese – vitamina, minerale dhe aminoacide – për kalori se çdo ushqim tjetër. Me një vezë do të mund të merrni:

Loading poll ...

Proteina të cilësisë së lartë

Selen

Fosfor

Kholine

Vitaminë B12

Antioksidues të shumëfishtë, që mbrojnë qelizat

Nga ulja e triglicerideve deri tek mbrojtja e shikimit dhe zhvillimi mendor i fëmijëve, ja cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezës dhe përse duhet ta konsumoni çdo ditë!

Vezët ofrojnë proteinat komplete

Një vezë përmban 6 gramë proteina, me të nënta aminoacidet “esenciale”, që trupi nuk mund t’i prodhojë vetë. E bardha  vezës përmban gjysmën e proteinave dhe shumë pak yndyra dhe kolesterol.

Rrisin nivelet e kolesterolit të “mirë”

Njerëzit që konsumojnë vezë çdo ditë kanë nivele më të larta të kolesterolit të “mirë”, i quajtur HDL.

Mund të ulin nivelet e triglicerideve

Trigliceridet e ulëta janë të mira për shëndetin. Konsumimi i vezëve, sidomos ato të pasura me acide yndyrore të caktuara (si omega 3), ul nivelet e triglicerideve.

Mund të ulin rre.zikun e zhvillimit të god.itjes në tru

Edhe pse studimet ndryshojnë, duket se një vezë çdo ditë mund të ulë rre.zikun. Një studim i fundit kinez ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë rreth 1 vezë çdo ditë janë 30% më pak të rre.zikuar të vdesin nga go.ditja në tru, krahasuar me ata që nuk i konsumojnë fare vezët.

Janë të shëndetshme për zemrën

U çuditët? Është e vërtetë! Të paktën, njerëzit që konsumojnë vezë çdo ditë nuk janë më të rre.zikuar nga sëm.undjet e zemrës. Madje edhe njerëzit që vuajnë nga prediabeti apo diabeti i tipit 2 janë më pak të rre.zikuar. Një studim kinez ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë thuajse çdo ditë vezë janë 20% më pak të rrezikuar të zhvillojnë sëm.undje zemre krahasuar me ata që nuk i konsumojnë fare.

Të ngopin

I konsumoni për mëngjes dhe do të ndiheni më të ngopur. Kështu do të ndiheni më pak të uritur gjatë ditës. Për shembull, adoleshentët që konsumojnë 1 vezë në mëngjes, marrin 130 kalori më pak gjatë vaktit të drekës.

Mbrojnë sytë

Antioksiduesit si luteina dhe zeaksantina mbrojnë sytë nga sëm.undje si kataraktet dhe degj.enerimi makular i lidhur me moshën. Vezët janë burimi më i mirë i këtyre antioksiduesve. Yndyra që ato kanë lehtësojnë përdorimin  e lëndëve ushqyese në trup.

Mbrojnë shëndetin mendor

Vezët janë të pasura me vitaminë D, një lëndë ushqyese që gjendet shumë pak në ushqime. Ato janë të pasura edhe me një lëndë ushqyese e quajtur kholine, që ndihmon qelizat nervore (neuronet) të komunikojnë me njëri-tjetrin.

Kjo lëndë ushqyese është gjithashtu e rëndësishme për gratë shta.tzëna dhe ato që ushqejnë fo.shnjën me gji, për shkak të rolit të madh që luajnë në zhvillimin mendor dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .