Zbulohet fruti që i jep fund pagjumësisë dhe nxit funksionimin e trurit brenda minutave

Ritmit i lartë i jetesës ka bërë që shumë njerëz të vuajnë nga pagjumësia. Por a keni dëgjuar për Kuenepën? (Quenepa).

Ky frut ekzotik është mahnitës dhe shumë i shëndetshëm. Vjen nga Amerika e Jugut, por gjendet edhe tek pyjet e thata në Amerikën Qendrore dhe në Karaibe. Shija është e thartë dhe e ëmbël njëkohësisht. Ka një tul të hollë dhe një ngjyrë jeshile të zbehtë.

Ja disa nga lëndët ushqyese që ka ky fryt:

Vitaminë C , Vitamina B1, B3, B6 dhe B12 , Aminoacide ,Minerale ,Proteina , Acide yndyrore te pangopura , Kalçium , Fibra , Hekur , Karoten

Ky frut ka shumë fibra dhe kjo ndihmon në kolesterolin e lartë dhe kapsllëkun. Ka vitamina A për rritjen e imunitetit. Ka minerale si kalciumi për dhëmbët dhe kockat, antioksidantë për luf*imin e kan.cerit dhe radikalëve të lirë. Ka fosfor për tretje të mirë dhe hor.mone të balancuara. Në të njëjtën kohë rregullon presionin e gjakut dhe astmën.

Dobitë shëndetësore të këtij fruti:

Heq parazitët

Rrit imunitetin

Luf*on çështjet e mushkërive dhe urines

Rrit shëndetin riprodhues

Trajton problemet e veshkave

Trajton kapsllëkun

Lu*ton anemone

Zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet

Ndalon gripin dhe bronkitin

E bën lëkurën tonë elastike dhe plot shkëlqim dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .