Zbuloni 7 arsyet pse zgjoheni të lodhur nga gjumi i natës

Gjumi është një proces që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe mendjes. Ky proces rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në 8 orë. Pas një gjumi të gjatë ju sigurisht prisni të zgjoheni të rifreskuar dhe energjik, por jo gjithnjë ndodh kështu.

Loading poll ...

Me siguri i mbani mend rastet kur jeni zgjuar më të lodhur e të plogësht se para se të mbyllnit sytë. Kjo ndjesi sigurisht nuk është e pëlqyeshme për askënd, ndaj në këtë artikull ju tregojmë disa nga arsyet kryesore pse ndodh kjo. Më poshtë do të gjeni 7 arsyet kryesore pse trupi juaj po reagon në këtë mënyrë.

Kjo është një sim.ptomë gastroezofageale që ndodh kur lëngjet e stomakut kthehen në ezofag. Studime të shumta kanë treguar se 1 në 4 njerëz që flenë pak dhe keq kanë sim.ptomat e mësipërme të refluksit.

Mjekët thonë se kjo është një sëm.undje e mirëfilltë dhe shumë persona nuk e vënë re se po e vuajnë. Kjo pasi nuk jep shenja të përditshme dhe të vazhdueshme, por shfaqet vetëm gjatë gjumit kur njeriu është i pavetëdijshëm.

Ky lloj refluksi gastroezofageal vepron duke zgjuar funksionet e trupit ndërkohë që truri është ende në gjumë. Nëse kjo ndodh disa herë gjatë natës shkakton ndërprerje të shkurtra të gjumit të cilat ju as nuk i kujtoni prej arsyeve të mësipërme. Në këtë rast ju do të zgjoheni të lodhur dhe të pangopur me gjumë.

Shkoni shpesh në tualet dhe keni parehati  gjatë natës

Këto sim.ptoma janë një shqetësim për shumicën e të rriturve duke shkaktuar edhe mungesë të gjumit gjatë natës.

Sipas National Sleep Foundation të cilit i referohemi, 3 në 5 të rritur vuajnë nga mungesa e gjumit. Kjo vjen për shkak të zgjimit nga nevoja për të përdorur tualetin më shumë se një apo dy herë në natë.

Normalisht trupi është i dizejnuar për të mbajtur fshikëzën nën kontroll, por gjatë viteve arrin t’a humbasë këtë kontroll. Kjo shkakton rënie të hormoneve antidurike që janë përgjegjëse për funksionimin  e traktit urinar.

Shtrëngim i nofullës dhe dhëmbëve

Shtrëngimi i dhëmbëve është një ndër problemet më të zakonshme për njerëzit teksa flenë.

E njohur ndryshe si sëmundja e Bruksizmit, ndodh kur shtrëngoni nofullën në mënyrë të pavullnetshme gjatë natës.

Duke ndërhyrë kështu në cilësinë e gjumit tuaj e duke ju hequr ndjenjës së çlodhjes edhe gjatë ditës.

Lëvizja e shumtë gjatë natës

Nëse kur zgjoheni në mëngjes e gjeni veten në anën e kundërt të krevatit për shkak se keni lëvizur shumë ka disa arsye.

Lëvizja e shumtë është një shenjë e sëm.undjes së nervave të këmbëve.

Egzistojnë disa sim.ptoma të këmbëve që lëvizin edhe kur ju jeni duke pushuar.

Për këtë arsye ju do të zgjoheni të lodhur çdo mëngjes pasi trupi juaj ka harxhuar energji edhe gjatë natës.

Zgjoheni me gojë shumë të thatë apo frymë të keqe

Këto janë dy sim.ptoma që lidhen drejtpërdrejtë me frymëmarrjen dhe gërhitjen që shkaktohen nga bllokimi i rrugëve respiratore.

Prekin një numër të madh njerëzish duke ju prishur cilësinë e gjumit për shkak të mungesës së frymëmarrjes.

Kur rrugët respiratore janë të zëna keni tendencën të flini me gojën hapur që mund të ndikojë edhe në tharjen e saj.

Mbytje gjatë natës apo dhimbje qafe

Këto janë sim.ptoma të një sëmundje të quajtur Apnea e gjumit ku trupi ndalon frymëmarrjen për disa sekonda.

Një numër i madh njerëzish vuajnë nga kjo sëm.undje pa e kuptuar, një sëm.undje e cila ju ndërpret gjumin dhe ju heq oksigjenin.

Kur përjetoni këto sim.ptoma koka juaj nuk është në pozicionin e duhur duke ju shkaktuar edhe dhimbje të qafës.

Për këtë arsye do të zgjoheni të lodhur dhe me dhimbje çdo mëngjes.

Flini shumë por përsëri ndiheni të lodhur

Ky është një problem, i cili lidhet me mënyrën e të jetuarit.

Më së shumti i referohet teknologjisë, pasi është e ditur që drita e ekraneve si televizori, telefoni apo kompjuteri shkatërrojnë gjumin.

Kjo ndodh sepse ekranet lëshojnë rreze blu, të cilat janë shumë të dëmshme për një cikël të shëndetshëm të gjumit.

Sigurohuni të fikni çdo pajisje që keni në dhomë para se të shkoni për të fjetur dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .