Zgjedhjet brenda PD-së, Basha dorëzon formularin e rikandidimit, ja çfarë do të ndodhe të dielën

Janë regjistruar dje zyrtarisht tre kandidatët që do të rivalizojnë Bashën në zgjedhjet e 13 qershorit për kryetar partie.

Me anë të një njoftimi zyrtar, grupi “Për PD” bëri të ditur se emrat e 2 kandidatëve për kryetarin e partisë së PD, janë Edit’h Harxhi dhe Ibsen Elezi.

Po ashtu mëngjesin e djeshëm edhe anëtari i Asamblesë Kombëtare të PD, Fatbardh Kadilli bëri të ditur kandidaturën.Lulzim Basha: The Berisha Loyalist Leading Albania's Opposition | Balkan Insight

Ndërkohë pasdite edhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha regjistroi kandidaturën për garën e 13 qershorit.

Kritikët e Bashës parashtruan disa kërkesa për të garantuar një garë të ndershme ku e quajtën vendimin e Kryesisë si të njëanshëm lidhur me kohën e shkurtër para zhvillimit të zgjedhjeve.

Në njoftim kërkohet që lista e plote e kandidatëve të vendoset në dispozicion para datës 24 maj, të rishikohet përbërja e Komisionit Zgjedhor, të hartohet një axhendë për takimet e përbashkëta të kandidateve dhe infrastruktura e burimet administrative të vendosen në funksion të tyre.Demanding his resignation, Kadilli reveals the last conversation with Lulzim Basha: He hides his arrogance behind a smile! - Politike

Nga formularët e dërguar deri më tani në Partinë Demoktarike, kandidaturat janë

Lulzim Basha

Fatbardh Kadilli

Edith Harxh

Nesër depozitojnë kandidimin:Edith Harxhi Archives - Korrespodenti

Ibsen Elezi

Lisander Hoxha

Ndërkohë, ditën e diel në orën 18:00 pritet të mblidhet kryesia e cila do të vendosë mbi kandidatët dhe modalitetet e garës për kreun e PD.

Zgjedhjet për kreun e PD, do të mbahen më 13 qershor.Report-Tv.al Kompani mediatike/lajmesh


Simeone zbulon reagimin kur dëgjoi për mundësinë e nënshkrimit me Suarez

Mbappé dhe Al-Khelaifi, deklaratat “flakë për flakë” që ndezën Francën