Diell dhe temperatura të larta, parashikimi i motit për sot

Shqipëria

Moti i kthjellët dhe temperaturat relativisht të larta do të jenë dominante në të gjithë territorin e vendit gjatë orëvë të paradites,por pjesa e dytë e ditës të sjellë kalime
vranësirash të lehta ku më të dukshme vranësirat do të paraqiten në zonat malore Veriore dhe Verilindore duke gjeneruar rrebeshe afat-shkurtra shiu.

Në mbrëmje dhe gjatë natës pritet përmirësim i kushteve të motit në të gjithë Shqipërinë. Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por rriten në mesditë duke
luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 34°C. Era do fryjë e lehtë si në tokë dhe në det me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi kryesisht Perëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët.

Kosova

TS Poll - Loading poll ...

Territori i Kosovës do të jetë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta gjatë paradites por pas-mesditës pritet zhvillim i tyre duke gjeneruar shira ku herë pas here do të
jenë rrebeshe.

Më të theksuara shirat paraqiten në zonat Jugore dhe Juggperëndimore. Parashikohet që orët e mbrëmjes të sjellin përmirësim gradual të kushteve atmosferike duke
bërë që i gjithë rajoni i kosovës të dominohet nga kthjellime, vranësira të dendura, por pa reshje, temperaturat e ajrit do të rriten lehtë.

Maqedonia e Veriut

Republika e Maqedonisë, paraqitet në ndikimin e motit të qëndrueshëm në pothuajse gjithë 24_orëshin ku kthjellimet do të jenë dominante. Orët e vona të mbrëmjes sjellin kalime
vranësirash të lehta në zonat Jugperëndimore duke gjenruar reshje të pakta dhe të izoluara.

Parashikohet që moti i kthjellët dhe vranësirat e lehta të jenë dominante edhe gjatë natës. Vijon rritja graduale e temperaturave të ajrit në të gjithë Maqedoninë.

Europa

Europa Lindore si edhe rajoni i Balltikut do të jenë nën mbziotërimin e vranësirave të shumta dhe reshjeve të dendura të shiut; si pasojë e zhvillimit të një qëndre të fuqishme ciklonare mbi
këto rajone.

Po ashtu, Alpet e Europës dhe zonat përreth tyre do të paraqiten me vranësira konvektive dhe shira ku herë pas here do të jenë rrebeshe, nuk do të mungojnë gjithashtu mini-stuhitë e breshërit në shumë zona në Qender të Europës.

Ndersa e gjithë pjesa tjetër e kontinentit Europian do të jenë nën dominimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta ku vlerat më të larta priten në gadishullin Iberik KU Spanja do të
regjistrojë temperatura deri në 40 gradë C.

 Related Articles

Back to top button