Lajme

Pas 3 vitesh hetime arrestohen 8 persona nga SPAK, kultivonin kanabis (emrat)

Policia e Shtetit finalizoi megaoperacionin “Radio-ndërlidhja”, ku u arrestuan 8 persona dhe 5 të tjerë u shpallën në kërkim.

Në operacion u përfshinë edhe Forcat Operacionale dhe ato të FNSH-së, ndërsa hetimet e SPAK kanë zgjatur 3 vjet.

Strukturat e Policisë së Shtetit, në qendër dhe në qarqet Tiranë dhe Durrës, si rezultat i hetimeve intensive, proaktive, të zhvilluara për një periudhë trevjeçare, në drejtimin e SPAK, në kuadër të megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Radio-ndërlidhja”, kanë ekzekutuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për 8 shtetas, konkretisht:

Në kuadër të operacionit policor të koduar ‘’Radio Ndërlidhja’’ u arrestuan shtetasit:

Lavdërim (alias Lulzim) Alimani

Skënder Velja

Saba Shehi

Vait Taka

Asim Pulaci

Xhemal Zogu

Shkëlqim Ismaili

Ahmet Pulaci

U shpallën në kërkim shtetasit:

Bujar Sefa (alias Xaka)

Haxhi Murati

Armand Dërvishi

Edison Xaka

Agron Asllanaj

Nga hetimi intensiv, trevjeçar, i kryer me metoda speciale, ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kultivuar në njësinë administrative Cudhi, bashkia Krujë, si dhe kanë shitur sasi të konsidueshme lënde narkotike cannabis sativa.

Megaoperacioni policor antikanabis i koduar “Radio-ndërlidhja” vijon, me qëllim zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të këtyre veprimtarive kriminale.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për veprime të mëtejshme.