ShowBizzz

10 yjet e muzikës që pushtuan Hollywood-in

Të gjithë i duam yjet me shumë talent të skenës muzikore që mund të kërcejnë, këndojnë dhe në përgjithësi të argëtojnë publikun, por ka disa raste artistësh që kanë një talent tjetër: aktrimin.

Nuk janë të paktë A-listers që kanë arritur të krijojnë karriera të shkëlqyera si aktorë dhe muzikantë. Në listën e mëposhtme do t’i hedhim një sy 10 të famshmëve që shkëlqyen në të dyja fushat.

  1. Frank Sinatra

Frank Sinatra, i njohur si “Kryetari i Bordit”, ishte jo vetëm një aktor ikonë në filma si “From Here to Eternity” dhe “The Manchurian Candidate”, por edhe një nga këngëtarët më të famshëm në historinë amerikane. Ai pati një karrierë të madhe muzikore me hite si “My Way” dhe “New York, New York”.

TS Poll - Loading poll ...

  1. Cher

Cher, e njohur për rolet e saj në filma si “Moonstruck” dhe “Mask”, ka një karrierë të suksesshme muzikore që përfshin dekada. Ajo është e njohur për vokalin e saj të fuqishëm dhe ka pasur hite të shumta të listave duke përfshirë ‘Believe’ dhe ‘If I Could Turn Back Time’.

  1. Barbra Streisand

Barbra Streisand, e njohur për rolet e saj në filma si “Funny Girl” dhe “A Star Is Born”, është një këngëtare legjendare me një karrierë që përfshin mbi gjashtë dekada. Ajo ka publikuar disa albume dhe ka fituar disa çmime Grammy për talentin e saj të jashtëzakonshëm vokal.

  1. Elvis Presley

Elvis Presley, i referuar shpesh si “Mbreti i Rock and Roll”, kombinoi një karrierë masive muzikore së bashku me rolet e tij në filma të tillë si “Jailhouse Rock” dhe “Love Me Tender”. Ai është një nga artistët solo më të shitur në historinë e muzikës së regjistruar.

  1. Jennifer Hudson

Jennifer Hudson, e njohur për rolet e saj në filma si “Dreamgirls” dhe “The Secret Life of Bees”, së pari u bë e famshme si finaliste në sezonin e tretë të “American Idol”. Që atëherë ajo ka publikuar albume të suksesshme muzikore dhe ka fituar një çmim Grammy dhe një çmim Oscar për aftësitë e saj në të kënduar.

  1. Jared Leto

Jared Leto, përveç karrierës së tij si aktor fitues i çmimeve Oscar, është këngëtari dhe kompozitori kryesor i grupit rock “Thirty Seconds to Mars”. Grupi ka lëshuar disa albume dhe ka krijuar një bazë të madhe fansash në mbarë botën.

  1. Lady Gaga

Lady Gaga, e njohur për rolet e saj në filma si “A Star Is Born” dhe “American Horror Story: Hotel”, është një këngëtare dhe autore këngësh shumë e suksesshme. Vokali i saj i fuqishëm dhe shfaqjet teatrale i kanë dhënë asaj shumë vlerësime, duke përfshirë disa çmime Grammy dhe një çmim Oscar.

  1. Scarlett Johansson

Scarlett Johansson, e njohur për rolet e saj në filma si “Lost in Translation” dhe “Avengers”, ka publikuar disa albume muzikore, duke nxjerrë në pah talentin e saj si këngëtare.

  1. Justin Timberlake

Justin Timberlake, i njohur për rolet e tij në filma si “The Social Network” dhe “Friends with Benefits”, fillimisht u bë i famshëm si anëtar i grupit *NSYNC. Që atëherë ai ka nisur një karrierë të suksesshme solo dhe ka lëshuar disa albume të top-listave.

  1. Will Smith

Will Smith, i njohur për rolet e tij në filma si “Men in Black” dhe “The Pursuit of Happyness”, fillimisht u bë i famshëm si reper në dyshen e DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince. Ai më vonë kaloi në aktrim, por lëshoi ​​muzikë herë pas here, duke përfshirë këngë hit si “Gettin’ Jiggy wit It”.

/abcnews.al