ShowBizzz

5 gjëra që psikoterapistët bëjnë kur kanë një ditë të keqe

Ka ditë që janë të këqija dhe mezi pret të kalojnë, kjo na ndodh të gjithëve, madje edhe psikoterapistëve më me përvojë. Çfarë bëni kur keni një ditë të vështirë? Çfarë bëjnë ekspertët më të mëdhenj të psikologjisë kur përballen me sfida?

“Ne jemi njerëz dhe kemi periudha më pak të këndshme. I vetmi ndryshim është se ndoshta jemi të trajnuar për të menaxhuar pak më mirë stresin,” shpjegoi terapistja Anabel Basulto. Dhe shtoi se më së shumti përdor metodat që u rekomandon klientëve të saj.

Këtu janë 5 gjërat që bëjnë psikologët dhe psikoterapistët kur kanë një ditë të keqe:

TS Poll - Loading poll ...

Bëj një dush për t’u “relaksuar” dhe për të marrë pak energji

Kur mungon energjia, një dush i shpejtë dhe i thjeshtë mund t’ju freskojë dhe t’ju ndihmojë të relaksoheni. Nëse bini në një gjendje letargjie që ju bën të kaloni gjithë ditën në shtrat ose në divan para televizorit, kjo në vetvete përkeqëson shqetësimin dhe trishtimin. Kjo është arsyeja pse dushi mund të jetë mënyra e përsosur për t’u çlodhur dhe për të rivendosur energjinë tuaj.

Unë flas me një të dashur për ato çfarë ndjejë

Shumë psikologë përdorin këtë metodë të thjeshtë, por jashtëzakonisht efektive. “Në vend që të mbaj mbi supe peshën që ndjej, preferoj t’i shpreh ndjenjat dhe t’i ndaj me dikë tjetër”, thotë psikologia Rebecca Leslie.

Pra, nëse doni të dilni nga gjendja negative në të cilën jeni zhytur, telefononi një mik ose një person tjetër që besoni. Kur shprehni me fjalë se si ndiheni, do t’ju ndihmojë të qetësoheni dhe të ndjeni lehtësim.

Bëni atë që ju përmbush tani

Psikoterapistja Anabel Basulto këshillon se ritualet e thjeshta ofrojnë kënaqësi. Ajo thotë se përmbushja është thelbësore nëse duam të funksionojmë në mënyrë optimale dhe të qëndrojmë të shëndetshëm për një kohë të gjatë. “E lejoj veten të shijoj disa momente vetëm për veten time, pa faj. Bëj një orë balet, shikoj një film, dal me një mik ose thjesht nuk bëj asgjë“, thotë Annabelle.

Qëndroni në natyrë

Dielli dhe ushtrimet fizike mund të bëjnë mrekulli për humorin tuaj, beson Rebecca Leslie. Gjithashtu, një ndryshim i peizazhit mund të kontribuojë gjithashtu në përmirësimin e humorit. Prandaj, nëse e ndjeni nevojën, vishuni dhe dilni jashtë për të paktën 15 minuta. Bëni një shëtitje në lagjen tuaj ose shkoni në një park aty pranë. Do të ndjeni menjëherë ndryshimin!

Mundohuni të mos e teproni me dramatizimin

Kur përballeni me sfida, është e rëndësishme të mos dramatizoni. “Nëse kam pasur një mëngjes të pakëndshëm, nuk do të thotë që e gjithë dita do të jetë njësoj. Nëse kam pasur një ditë të keqe, nuk do të thotë se kam një jetë të keqe“, shpjegon Marisa Franko.

Përveçse të kesh këto vetëdije, është e rëndësishme t’i përjetosh ato në kohë vështirësish. Bëni diçka që ju kujton aspektet pozitive të jetës suaj. Shikoni fotot e pushimeve, rilexoni mesazhet e vjetra ose bëni plane për ditët e ardhshme.