LifeStyle

I ka ‘vdekur’ dëshira për se ks, gruaja befason me rrëfimin: Burri me duket si një…!

efundit

Nj 53 vjeçare ka rrëfyer se i ka ‘vdekur’ dëshira për seks, që nga koha kur ka filluar menopauzën.

Ajo thotë se nuk dëshiron as të qëndrojë afër burrit të saj, sa që seksi me të është bërë i mërzitshëm.

Madje, atë e konsideron edhe si mik, jo si bashkëshort.

Gruaja kërkoi këshilla nga psikologia e “The Sun” për mënyren se si mund ta kapërcejë këtë gjendje, përcjell “Bota sot”.

Rrëfimi i plotë

Që kur kam filluar menopauzën, jeta ime seksuale ka ‘vdekur’ plotësisht.

Sado që mundohem, nuk kam dëshirë të jem pranë burrit tim dhe ndonjëherë pyes veten nëse e dua.

Ai është 60 vjeç, unë jam 53 dhe ne jemi martuar për 30 vjet.

Fillova të përjetoja simptoma rreth pesë vjet më parë. Në atë kohë ishin kryesisht të nxehta, por gradualisht u interesova gjithnjë e më pak për seksin.

Edhe kur e provuam për hir të bashkëshortit tim, e pata aq të dhimbshme sa u ndalëm fare.

E di që ai ka bërë çmos që të jetë i kuptueshëm, por nëse jam i sinqertë, kjo ka ndikuar shumë në martesën tonë.

Kimia jonë seksuale dikur ishte e pabesueshme, por tani gjërat janë bajate.

Ne grindemi gjatë gjithë kohës dhe ndonjëherë më duket sikur mund të jem i martuar edhe me një mik.

A do të përmirësohen ndonjëherë gjërat?

Përgjigja e psikologes: Humbja e dëshirës seksuale është një simptomë e zakonshme për gratë gjatë perimenopauzës dhe prek deri në 50 për qind të grave.

Shpesh mund t’ju bëjë të ndiheni të dëshpëruar dhe fajtor, por duhet të mbani mend se nuk është faji juaj.

Nëse nuk po e merrni tashmë, mund të jeni në gjendje të merrni terapi zëvendësuese hormonale për të ndihmuar në rikthimin e dëshirës seksuale. Do të ishte më mirë për ju të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm, i cili mund të këshillojë për trajtimet.