ShowBizzz

Miss Universe ndërpret lidhjet me Indonezinë për shkak të pretendimeve për abuzim seksual

Organizata Miss Universe (MUO) ka ndërprerë lidhjet me ekskluzivitetin e saj indonezian pasi disa konkurrente pretenduan abuzim seksual disa ditë përpara ceremonisë së kurorëzimit të konkursit në Xhakarta.

Garuesit thanë se finalistëve iu kërkua papritur të zhvisheshin për “një kontroll trupi për plagë dhe celulit” dhe disa thanë se ishin fotografuar topless.

MUO me bazë në SHBA tha se ishte e qartë se ekskluziviteti nuk kishte përmbushur standardet, etikën ose pritshmëritë e markës së saj.

Policia e Xhakartës po heton pretendimet.

MUO tha gjithashtu se po anulonte konkursin e këtij viti në Malajzi, i cili drejtohet nga e njëjta kompani, PT Capella Swastika Karya.

Organizata Miss Universe falënderoi gratë që paraqitën ankesat për guximin e tyre dhe përsëriti se “sigurimi i një vendi të sigurt për gratë” ishte prioriteti i saj.

Ajo tha se po vlerësonte politikat dhe procedurat e saj për të shmangur dukuri të ngjashme dhe tha se nuk kishte kërkesa për matje ose dimensione të trupit për t’u bashkuar me konkurset e saj në mbarë botën.

“Në dritën e asaj që kemi mësuar se u zhvillua në Miss Universe Indonesia, është bërë e qartë se kjo ekskluzivitet nuk i ka përmbushur standardet, etikën ose pritshmëritë e markës sonë,” postoi MUO të shtunën mbrëma.

Miss Universe, e cila tani është në edicionin e saj të 73-të, është e njohur në Azinë Juglindore, veçanërisht në Indonezi, Filipine dhe Tajlandë, ku fituesit bëhen të famshëm dhe influencues të mediave sociale.

Pronarja e saj Anne Jakrajutatip, një grua transgjinore dhe manjati mediatik tajlandez, ka kërkuar të rinovojë markën për ta bërë atë më gjithëpërfshirëse duke lejuar gratë e martuara, gratë transgjinore dhe nënat beqare të konkurrojnë.

Poppy Capella, drejtoresha e ekskluzivitetit të Indonezisë tha në Instagram se ajo “asnjëherë nuk kishte njohur, urdhëruar, kërkuar ose lejuar askënd që luajti një rol dhe mori pjesë në procesin e organizimit të Miss Universe Indonesia 2023 të kryente dhunë ose ngacmim seksual përmes kontrollit të trupit”.

Ajo shtoi gjithashtu se ishte kundër “çdo formë dhune apo ngacmimi seksual”.

Zonja Fabienne Nicole Groeneveld e Indonezisë, e cila fitoi konkursin për të përfaqësuar vendin e saj në finalet e Miss Universe 2023 në nëntor, do të konkurrojë me mbështetjen e organizatës, tha MUO