Nga fotot te karriera, njihuni me Luiz Ejllin ndër vite!

Luiz Ejlli vazhdon të mbetet një nga emrat më të përfolur mes personazheve të tjerë të njohur, që pas konkurrimit në “Big Brother VIP”.

Një pjesë e mirë e njohën Luizin nga pjesmarrja në reality show, e kjo për shkak të pauzës së tij të gjatë nga muzika, ama për të tjerë ishte i njohur qysh në hapat e parë të karrierës së tij.

Në vitet 1991 dhe 2002 Luizi mori pjesë në “Prenk Jakova” shkollën e mesme në Shkodër.

Në vitin 1995, ai fitoi çmimin më të mirë në “Festivalin E Zerave Te Fëmijëve Kombëtar” në Shkodër.

Në vitin 1998, ai mori pjesë si solist në “Chorus repertoarit Gold”, në Shkodër.

Në vitin 1999, ishte një solist (Tenor) në kor “Prenk Jakova” në Shkodër polifonik.

Në vitin 2004, shpallet fitues në Ethet E Së Premtes 2.

Në Dhjetor 2004, merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën “Hena Dhe Yjet Dashurojne”.

Në Shtator 2005, merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën “Mengjes”.

Në Dhjetor 2005, merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën “Zjarr E Ftohte” dhe fiton.

Ai përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion 2006, por nuk arriti per te kaluar fazën e gjysmë-finale.

Në Shtator 2006, Rudi merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën “Per Nje Vajze Qe Di Te Doje”, në bashkëpunim me Luiz Ejlli & XXL.

Në Dhjetor 2008, Juliana Pasha & Luiz Ejlli marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën “Nje Jete”.

Në Nëntor 2010, Juliana Pasha & Luizi marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën “Sa E Shite Zemren”, ku u shperblyen me çmimin e Kritikes.

Më datë 15 Shtator 2011, publikon videoklipin “Iluzion”. Me këtë këngë, Luiz Ejlli merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Në Dhjetor 2013, merr pjesë në Festivali i 52-të në RTSH me këngën “Kthehu”.

Në Dhjetor 2015, merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën “Pa Mbarim”.

Në Dhjetor 2017, Luizi & Rezarta Smaja marrin pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën “Ra Një Yll”.

Më datë 14 Shkurt 2023, publikon videoklipin “Me Ty”. Kënga është kompozuar nga Elgit Doda.

Më datë 12 Maj 2023, Luiz & Donald Veshaj publikojnë videoklipin “2 Shotsa”.

Më datë 16 Qershor 2023, publikon videoklipin “Përjetësisht”.

Më datë 27 Korrik 2023, publikon videoklipin “Dedikim”.

Më datë 7 Shtator 2023, publikon videoklipin “Amanet”.Related Articles

Back to top button