ShowBizzz

Pas një karriere të suksesshme, Zlatan Ibrahimovic tërhiqet nga futbolli

Sulmuesi i Milanit, Zlatan Ibrahimovic do të tërhiqet nga futbolli në moshën 41-vjeçare.

Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Suedisë ka luajtur për disa nga klubet më të mëdha të Evropës, përfshirë Juventusin, Barcelonën, PSG-në dhe Milanin.

Ibrahimovic ka fituar liga dhe kupa të panumërta vendase plus një listë të gjatë nderimesh individuale. Sulmuesi suedez i AC Milan, Zlatan Ibrahimovic thotë se ka vendosur të tërhiqet nga të luajturit në moshën 41-vjeçare pas një karriere të mbushur me trofe në disa nga klubet më të mira të Evropës.

TS Poll - Loading poll ...

Kontrata e Ibrahimovicit me Milanin skadon në fund të qershorit dhe nuk do të rinovohet pas një sezoni të rrënuar nga dëmtimet, duke e bërë atë të përfundojë një karrierë të jashtëzakonshme.

Sulmuesi më i madh se jeta e filloi karrierën e tij në Malmo FF në 1999 dhe u largua për në Ajax Amsterdam në 2001 përpara se të niste një udhëtim që ka përfshirë periudha te Juventus, Inter Milan, Barcelona, Paris St Germain, Manchester United dhe Milan.

Ibrahimovic, i cili është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Suedisë me 62 gola në 121 ndeshje, u largua nga kombëtarja pas Euro 2016, por u kthye në 2021 për fushatën e tyre të pasuksesshme kualifikuese të Kupës së Botës.