LifeStyle

5 arsye pse duhet të hani çdo ditë një avokado të plotë

Avokadot janë super të shijshme!

Në këtë artikull, ne do t’ju japim disa arsye për të shtuar avokadot në menunë tuaj të përditshme.

Yndyrnat e shëndetshme përbëjnë rreth 20% të vlerës totale ushqimore të avokados. Ata janë të mbushura me minerale dhe struktura e tyre ngjan me atë të gjalpit.

5 arsye për të ngrënë avokado çdo ditë: 

Mëlçia dhe fshikëza e tëmthit

Hydrohyproline është e rëndësishme për mëlçinë tuaj dhe fshikëzën e tëmthit. Ajo merr pjesë në ndarjen e yndyrave dhe parandalon plakjen e parakohshme. Hulumtimet konfirmojnë se ajo ka një rol të rëndësishëm në zhvillimin e hematinës dhe globulinës në qelizat e kuqe të gjakut.

Eliminimi i mbeturinave

Fenilalanina heq mbeturinat ushqimore dhe qelizat e vjetra. Optimizon funksionin e mëlçisë dhe fshikëzës.

Kockat, dhëmbët dhe lëkurën

Avokado rigjeneron kockat dhe indet e lëkurës.

Mungesa e hekurit

Hekuri në avokado është i rëndësishëm për gjakun, trurin dhe muskujt tuaj. Hani avokado çdo ditë për të sjellë hekurin në nivele optimale.

Tretja

Hani më shumë avokado për të rritur tretjen dhe për të promovuar një proces të shëndetshëm të humbjes në peshë.

Nëse nuk dini si të hani avokado, thjesht bëni guacamole. Është shumë e lehtë dhe mbi të gjitha ajo çka ju duhet është lëngu i limonit, hudhra dhe avokado. Ju gjithashtu mund ta shfrytëzoni avokadon për sallata të shijshme apo për salca të ndryshme në pasta.