LifeStyle

A e dini që edhe flokët kanë perioda? Ja çfarë duhet të bëni për t’i trajtuar

Nuk është sekret që shumë gra përjetojnë shqetësime gjatë ciklit menstrual. Nga ngërçet tek ndryshimet hormonale, kjo është një periudhë sfiduese për shumë prej tyre. Por, a e dini se periodat kanë ndikimin edhe tek flokët? Një ish-parukiere tregon për eksperiencat e saj me klientet gjatë ciklit, të cilat ankoheshin për flokë të yndyrshëm e skalp më të ndjeshëm. Ndaj, parukierët e quajnë këtë periudhë si “periodat e flokëve”.

Çfarë e shkakton ‘ciklin e flokëve’?

Cikli menstrual zgjat zakonisht 28 ditë, por çdo cikël është i ndryshëm në varësi të hormoneve. Estrogjeni është hormoni dominues gjatë gjysmës së parë të ciklit, ndërsa progesteroni është gjatë gjysmës së dytë. “Si rezultat lëkura bëhet më e yndyrshme, poret bllokohen dhe aknet nisin të acarohen. Këto ndryshime ndikojnë edhe në lëkurën e kokës, duke e bërë atë më të yndyrshme”, thotë dermatologia Hadley King për platformën Hypebae. “Gjatë kësaj faze, shampoja e thatë dhe një shampo pastruese mund të jenë të dobishme”.

“Pasi përfundimit të ciklit, nivelet e estrogjenit fillojnë të rriten dhe testosteroni ulet”, vijon Dr. King. Kjo mund të bëjë që skalpi dhe flokët të jenë të thatë. Gjatë kësaj faze, janë të dobishme produktet e balsamit dhe hidratimit të flokëve. Dr. King sugjeron përdorimin e shampove që përmbajnë acid hialuronik, glicerinë, vaj ricini dhe ekstrakt kastraveci për të ndihmuar me hidratimin.

Si t’i trajtoni flokët gjatë ciklit?

“Mënyra më e mirë për të trajtuar flokët e thatë është të synoni fillimisht lëkurën e kokës. Përdorni produkte hidratuese me përbërës të tillë si vaji i avokados, gjalpi shea dhe vaji i arganit”, thotë Kat Thompson, parukierja e shumë personazheve të njohur për Hyebae. “Shampoja dhe balsami duhet të kenë përbërës ushqyes. Shtoni dhe një maskë flokësh për hidratimin dhe shkëlqimin”, përfundon ajo.