ShowBizzz

Gjykata jep vendimin: Skena nga filmi ‘Romeo dhe Zhulieta’ nuk është pornografi për fëmijë

Një gjykatë në Kaliforni ka hedhur poshtë një padi të ngritur nga aktorët kryesorë të filmit të vitit 1968 të ‘Romeo dhe Juliet’ kundër Paramount Pictures.

Procedura është nisur për shkak të një skene në të cilën personazhet e tyre zgjohen lakuriq në shtrat së bashku, shkruan “New York Times”.

Aktorët, Olivia Hussey dhe Leonard Whiting, në një padi të ngritur vitin e kaluar, thanë se regjisori i filmit, Franco Zeffirelli, i siguroi ata se do të mbanin të brendshme ngjyrë mishi gjatë skenës së dhomës së gjumit. Ata ishin të dy të mitur në atë kohë. Por në mëngjesin e xhirimit, ata pretenduan në padi, ai përsëri u tha atyre se “duhej të ishin lakuriq ose filmi do të dështonte”.

Ata pohuan gjithashtu se Paramount, distributori i filmit, e dinte ose duhej ta dinte se pamjet e trupave të tyre të zhveshur ishin “marrë në mënyrë të paligjshme”. Në dokumentet e gjykatës, avokatët e aktorëve shkruan se skena kualifikohet si “pornografi për fëmijë”. Hussey ishte 16 vjeç kur u filmua skena, dhe Whiting ishte 17 vjeç.

TS Poll - Loading poll ...

Avokati i Paramount kundërshtoi pretendimin e aktorëve. Ai pohoi se skena nuk ishte lakmuese dhe këmbënguli se kishte kaluar shumë kohë nga ngjarja.

“Filmi nuk është pornografi për fëmijë. Kjo vërtetohet nga fakti se filmi është shumë i famshëm, ka qenë i ndjekur për 55 vjet dhe është shikuar nga miliona amerikanë pa ndonjë pretendim paraprak nga zbatimi i ligjit, prokurorët ose prindërit e tyre se është pornografi për fëmijë”, përfundoi avokati i Paramount, Richard B. Kendall.

Gjykata ka rrëzuar padinë dhe paditësit synojnë të shkojnë në një gjykatë më të lartë. Filmi në fjalë është vlerësuar me dy Oscar./abcnews.al