LifeStyle

Pse nxihemi disa orë pasi kthehemi në shtëpi nga plazhi?

A është rrezitja e sigurt? Ja çfarë ekspertët duan të dini ju

E keni vënë re ndonjëherë që pas një dite të tërë rrezitjeje, keni shkuar në shtëpi dhe ju duket se nuk jeni nxirë fare dhe vetëm pak orë më vonë lëkura juaj është errësuar?

A keni menduar ndonjëherë pse është kështu?

Një studim i ri nga Universiteti i Tel-Avivit ka një përgjigje të mundshme.

Studimi, i cili u botua në Journal of Investigative Dermatology, thotë se mënyra se si njerëzit nxihen ka të bëjë me mënyrën se si trupi përpiqet të mbrohet nga ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcë (UV), i cili zakonisht vjen nga dielli ose rrezitja artificiale në solariume.

Në fakt, edhe pse shumë njerëz duan të kenë një ngjyrë të errët, lëkura e nxirë nga dielli është në fakt një shenjë se lëkura është e dëmtuar dhe po përpiqet të rikuperohet, transmeton Telegrafi.

– Ne kemi dy mekanizma të krijuar për të mbrojtur lëkurën nga ekspozimi ndaj rrezatimit të rrezikshëm UV, – thekson Nadav Elkoshi, një nga autorët e studimit, në një deklaratë për shtyp të publikuar nga Yahoo Life.

– Mekanizmi i parë riparon ADN-në në qelizat e lëkurës të dëmtuara nga rrezatimi, ndërsa mekanizmi i dytë përfshin rritjen e prodhimit të melaninës, e cila errëson lëkurën për ta mbrojtur atë nga ekspozimi i rrezatimit në të ardhmen.

Elkoshi shpjegoi se arsyeja pse fenomeni i nxirjes nuk ndodh menjëherë kur trupi ekspozohet në diell është se “mekanizmi që riparon ADN-në tonë ka përparësi mbi të gjitha sistemet e tjera në qelizë, duke penguar përkohësisht mekanizmin e pigmentimit”.

– Vetëm pasi qelizat të riparojnë informacionin gjenetik sa më mirë, ato fillojnë të prodhojnë melaninë të shtuar – tha ajo.

Çfarë ekspertët duan që ju të dini

Ekziston një ide e gabuar se rrezitja është një mënyrë më e sigurt që trupi juaj të reagojë ndaj ekspozimit të diellit sesa djegia nga dielli. Megjithatë, Dr. David J. Goldberg, dermatolog me bazë në Nju Jork, thotë se ky studim tregon qartë se “rrezitja nuk është një përgjigje e shëndetshme e lëkurës dhe ndodh vetëm pas dëmtimit të ADN-së në qelizat tona të lëkurës

– Studimi vërteton atë që ne kemi supozuar për dekada në lidhje me ekspozimin në diell. Dëmtimi i ADN-së në lëkurë ndodh si rezultat i ekspozimit ndaj rrezatimit ultravjollcë. Ky dëmtim i ADN-së është ai që çon në kancerin e lëkurës dhe rrudhave – thekson Goldberg dhe shton:

– Mendoni si diçka të ngjashme me dëmtimin e ADN-së së qelizave të trupit tonë nga toksinat e ndryshme që çojnë në kancer në trup.

Dr Shari Lipner, profesor i asociuar i dermatologjisë klinike, thekson se ky studim mbështet të dhënat e mëparshme që tregojnë se ekspozimi ndaj ultravjollcës shkakton dëmtim të ADN-së dhe se errësimi i lëkurës është në fakt një mekanizëm mbrojtës.

Me rëndësi:

Studimi ilustron se është e rëndësishme të mendohet për rrezitjen, jo vetëm për mbrojtjen nga dielli, si dëshmi se dëmton ADN-në.

– Ky dëmtim i ADN-së na bën më të prirur ndaj formimit të kancereve të lëkurës jo-melanoma dhe melanoma – thotë Lipner.

– Në përgjithësi, ekspozimi në diell dhe nxirja rrisin rrezikun e plakjes së lëkurës dhe kancerit të lëkurës.

Ekspertët pajtohen se përdorimi i kremit kundër diellit përpara se të dilni jashtë dhe riaplikoni çdo dy orë është një mënyrë e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit. Përveç kremit kundër diellit, mund të vishni edhe veshje mbrojtëse si mëngë të gjata, mbrojtëse kundër skuqjes ose veshje të tjera që do të mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezet UV.

Për më tepër, Lipner vë në dukje se është gjithashtu e rëndësishme që të kryhet vetë-ekzaminimi i lëkurës një herë në muaj dhe të vizitohet dermatologu për çdo njollë të re ose në ndryshim në lëkurë. Në këtë mënyrë, nëse ndodh dëmtimi nga dielli, si kanceri i lëkurës, mjeku mund të veprojë menjëherë.