Si duhet të veproni nëse keni tension të lartë gjaku

Në Amerikë, pothuajse një në tre të rritur po jeton me presion të lartë të gjakut, prandaj tema e rekomandimeve dietike për presionin e lartë të gjakut po bëhet gjithnjë e më shumë popullore këto ditë.

Çfarë shkakton presionin e lartë të gjakut? Zakonisht mos-konsumimi i perimeve dhe frutave të mjaftueshme mund të rezultojë në një konsum të lartë të natriumit dhe konsumim të ulët të kaliumit, gjë që mund të kontribuojë në zhvillimin e presionit të lartë të gjakut.

Pra, me presion të lartë të gjakut, ju rekomandohet që të keni një dietë të ulët në natrium dhe yndyrë, të shmangni këto ushqime:

Turshitë

Turshitë janë super të ulëta në kalori dhe yndyrë, dhe janë gjithashtu të larta në vitaminë K, gjë që ndihmon gjakderdhjen e gjakut pas lëndimit, kjo është e mrekullueshme. Por ato janë të ngarkuar me natriumi, një bishtajore e mesme siguron më shumë se 570 mg natriumi, që është më shumë se 1/3 e nevojave të përditshme të rekomanduara. Pra, nëse jeni me presion të lartë të gjakut, kufizoni marrjen tuaj të turshive shkruan Natural News, transmeton Gazeta Shneta.

Loading poll ...

Lakra turshi

Lakra e turshisë është me disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë sigurimin e vitaminës C dhe K, hekurit dhe një sasi të mirë të fibrave, dhe gjithashtu rrit sistemin tuaj imunitar, por ju duhet të kufizoni sasinë që hani, ose zgjidhni markat e ulëta të natriumit. Një lakër turshi ka më shumë se 460 mg natriumi, 19% të konsumit tuaj të rekomanduar ditor.

Proshuta

Proshuta nuk është vetëm e shijshme, por gjithashtu përmban vitamina B (vitamina B1, B2, B3, B6, B12), vitamina D si dhe mineralet e zinkut, hekurit dhe magnezit, të cilat janë të gjitha thelbësore për një jetë shëndetësore. Por pse shumica e njerëzve ndjehen të frikësuar për ta ngrënë? Meqë është super e lartë në natriumi, tri feta përmbajnë rreth 270 mg natriumi dhe 4.5 gram yndyrë, prandaj është e mençur të provoni proshutën e gjelit të detit për konsum më të ulët të natriumit në vend të proshutës normale.

Qumështi

Kur jeni duke u përpjekur për të ndërtuar muskuj, qumështi i plotë është zgjedhja juaj më e mirë, ajo siguron më shumë yndyrë se sa keni nevojë, një filxhan me qumësht përmban 8 gram yndyrë. Ndërsa nëse jetoni me presion të lartë të gjakut, provoni të konsumoni qumështin 2%, pasi të gjitha llojet equmshtit përmbajnë e ngopur yndyror dhe mund të çojë në sëmundje të zemrës.

Related Articles

Back to top button