ShowBizzz

Si të reduktoni fryrjen? Zbuloni shtatë këshilla mjaft të dobishme

Gazi i tepërt dhe fryrja në stomak është një çështje e zakonshme që shkakton siklet. Për të trajtuar këtë problem më poshtë janë listuar 7 këshilla të dobishme.

Është thelbësore të identifikohet shkaku themelor i fryrjes përpara se të provoni ndonjë vetë-trajtim dhe të jeni të vetëdijshëm për rreziqet e mundshme që lidhen me gjendjet kronike ose të rënda mjekësore.

Bëni një shëtitje për të tretur ushqimin

TS Poll - Loading poll ...

Angazhimi në aktivitet të rregullt fizik mund të përmirësojë lëvizjet e zorrëve dhe të ndihmojë në lirimin e gazit, duke parandaluar kapsllëkun dhe reduktimin e fryrjes. Edhe një shëtitje e shkurtër mund të jetë e dobishme tretjen e ushqimit dhe largimet e shqetësimeve në bark.

Aktiviteti i rregullt fizik duhet të përfshihet në rutinat e përditshme për të parandaluar shfaqjen e problemeve me kapsllëkun dhe fryrjen e barkut.

Masazhoni barkun

Mbuloni zonën e poshtme dhe të sipërme të barkut me dorë dhe filloni ta lëvizni atë butë në drejtimin e akrepave të orës për disa minuta. Kjo teknikë mund të ndihmojë në zbutjen e shqetësimit të lidhur me fryrjen.

Nëse përjetoni ndonjë dhimbje ose shqetësim gjatë masazhit, është e rëndësishme që ta ndërprisni menjëherë. Rekomandohet gjithashtu që të konsultoheni me një mjek nëse shqetësimi vazhdon ose përkeqësohet.

Identifikimi i alergjive ushqimore

Nëse dyshoni se ushqime ose përbërës të caktuar po shkaktojnë fryrje, është thelbësore të konsultoheni me një mjek për të identifikuar intolerancat e mundshme ose problemet e tretjes. Shumë individë janë intolerantë ndaj përbërësve të zakonshëm si laktoza, gluteni, gruri dhe fruktoza, dhe konsumimi i këtyre ushqimeve mund të shkaktojë reagime negative në trupin e tyre.

Eliminimi i pijeve të gazuara

Konsumimi i pijeve të gazuara që janë të mbushura me flluska mund të bllokojë gazin në stomak, duke shkaktuar fryrje. Rekomandohet të kufizoni konsumin e këtyre pijeve dhe të zgjidhni alternativa më të shëndetshme si uji me limon, uji me kastravec ose çaj me nenexhik. Këto opsione nuk janë vetëm freskuese, por gjithashtu mund të ndihmojnë në zbutjen e fryrjes.

Përfshirja e probiotikëve në dietën tuaj të përditshme

Probiotikët janë baktere të dobishme që mund të përmirësojnë tretjen dhe të zvogëlojnë fryrjen. Është e këshillueshme që të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar gjendjen e zorrëve tuaja dhe për të marrë rekomandime për konsumimin e disa suplementeve probiotike. Këto suplemente mund të ndihmojnë në balancimin e florës së zorrëve, të përmirësojnë funksionin e tretjes dhe të lehtësojnë simptomat që lidhen me fryrjen.

Shmangia e ushqimeve që shkaktojnë formimin e gazit

Nëse keni fryrje pas konsumimit të disa ushqimeve si fasulet, thjerrëzat, qepët dhe mollët, mund të jetë e dobishme të kufizoni marrjen e këtyre ushqimeve.

Mbajtja e një ditari ushqimor është një mjet i dobishëm për të parë reagimin e trupit tuaj ndaj ushqimeve të ndryshme dhe për të identifikuar çdo shkaktar që mund të shkaktojë fryrje ose shqetësim në tretje.

Reduktimi i marrjes së kripës

Konsumimi i tepërt i kripës mund të bëjë që trupi juaj të mbajë ujë, duke çuar në ndjenjën e fryrjes. Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje etiketave të ushqimeve, veçanërisht kur blini ushqime të përpunuara, pasi ato shpesh përmbajnë sasi të larta kripe. Kufizimi i marrjes së kripës mund të ndihmojë në zbutjen e fryrjes dhe promovimin e shëndetit më të mirë të përgjithshëm.

Është më mirë të konsumoni jo më shumë se 0.5g natrium për porcion për të zvogëluar rrezikun e fryrjes dhe problemeve të tjera shëndetësore.