Shëndetësi

Forconi kujtesën duke konsumuar bajame!

Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm dhe të bukur njëkohësisht.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani disa bajame gjatë një dite:

Rregullojnë kolesterolin

Bajamet bëjnë pjesë tek lista me 5 produkte që rregullojnë nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Përmirësojnë flokët

Bajamet përmbajnë vitamina dhe minerale shumë të nevojshme për rritjen e flokëve, duke i bërë ato të shëndetshme dhe të bukura.

Shmangin sëmundjet e zemrës

Për shkak se kanë në përmbajtjen e tyre antioksidantë, magnez dhe koper, bajamet ndihmojnë shëndetin e zemrës duke shmangur sëmundjet e ndryshme.

Ngadalësojnë rrudhat

Bajamet përmbajnë magnez, i cili ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteinë që ndihmon lëkurën.

Ndihmojnë për humbjen e peshës

E kemi dëgjuar vazhdimisht të na thonë kur jemi me dietë që duhet të konsumojmë bajame. Studimet shkencore kanë provuar se njerëzit që hanë bajame çdo ditë kanë një trup më të mirë dhe nuk shtojnë në peshë.

Ndihmon me përmirësimin e aktivitetit të trurit

Konsumi i rregullt i bajameve përmirëson memorien, për shkak të vitaminës E që përmban dhe acideve të shëndetshme.