ShowBizzz

Ja çfarë tregon forma juaj e këmbëve për shëndetin e zemrës!

Njerëzit me këmbë më të mëdha kanë më pak gjasa të përjetojnë dështim të zemrës, kanë zbuluar ekspertët. Dështimi i zemrës ndodh kur zemra nuk është në gjendje të pompojë gjakun rreth trupit siç duhet, ose sepse është bërë shumë e ngurtë ose e dobët. Gjendja prek mbi 900,000 britanikë me 60,000 raste të reja çdo vit. Sulmet në zemër janë shkaku më i zakonshëm i dështimit të zemrës.

Ndërsa ekspertët thonë se e dinë “me besim” se yndyra rreth belit është e keqe për shëndetin tuaj, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për yndyrën rreth këmbëve. Shkencëtarët nga Universiteti Kitasato, Japoni, zbuluan se pacientët me forcë të lartë katërkëndëshe kishin një rrezik 41 për qind më të ulët për të zhvilluar dështim të zemrës pas një ataku në zemër.

Studimi i fundit, i prezantuar në një kongres shkencor të Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë, shqyrtoi forcën e këmbëve të afro 1000 njerëzve dhe si lidhej me shëndetin e zemrës. Për çdo 5 për qind rritje të peshës trupore në këmbë, mundësia e dështimit të shëndetit bie me 11 për qind. Kensuke Ueno, një bashkautor i hulumtimit tha:

TS Poll - Loading poll ...

Trajnimi i forcës që përfshin muskujt kuadriceps duhet të rekomandohet për pacientët që kanë përjetuar një atak në zemër për të parandaluar dështimin e zemrës.

Hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar se trajnimi i forcës mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe të përmirësojë qarkullimin duke forcuar zemrën dhe enët e gjakut dhe ndoshta mbron nga sëmundjet e zemrës. Simptomat kryesore të dështimit të zemrës janë:

Disa njerëz përjetojnë simptoma të tjera mbi këto, të tilla si një kollë e vazhdueshme, një rrahje të shpejtë të zemrës dhe marramendje. Simptomat mund të zhvillohen shpejt ose gradualisht gjatë javëve ose muajve.