ShowBizzz

Kush ishte legjenda e muzikës Tina Turner: Triumfi i shpirtit mbi rrethanat e palakmueshme të jetës

Dje më 24 maj,  në moshën 83-vjeçare Tina Turne, një nga këngëtaret më të rëndësishme në historinë e muzikës rock dhe pop.

Tina Turner lindi Anna Mae Bullock më 26 nëntor 1939 në Brownsville, Tennessee. Ajo u rrit në Nutbush në të njëjtin shtet amerikan. Që në fëmijëri ajo ra në dashuri me muzikën, ndaj këndoi në korin e kishës së vendlindjes së saj. Si adoleshente, ajo iu bashkua grupit të Ike Turner, të cilit i bëri përshtypje talenti i saj, veçanërisht kur dëgjoi interpretimin e Tina të këngës “You Know I Love You” të BB King.

Partneri i saj i ri muzikor i dha asaj emrin skenik Tina Turner. Mirëpo, marrëdhënia mes të dyve ka qenë e turbullt që në fillimet e bashkëpunimit dhe lidhjes së tyre të dashurisë. Përkatësisht, muzikanti e ka dhunuar fizikisht dhe emocionalisht.

“Marrëdhënia ime me Ike u rrëzua ditën kur ai kuptoi se unë do të isha pula e tij e artë. Ai mendonte se duhet të më kontrollonte, ekonomikisht dhe psikologjikisht, në mënyrë që unë të mos e lija kurrë”, shkroi Turner në biografinë e saj të vitit 2018, My Love Story.

Ike dhe Tina Turner debutuan me këngën “A Fool in Love” në korrik 1960, e cila hyri në top 30 të SHBA-së dhe filloi një varg këngësh të suksesshme në tabelë për grupin. Megjithatë, performancat e tyre energjike live ishin ajo që i bëri të famshëm.

Në vitin 1964, ata nënshkruan një kontratë me Loma Records, e cila shpejt publikoi albumin e tyre “Live! Shfaqja e Ike & Tina Turner”.

Në gjysmën e dytë të viteve 1960, ata bashkëpunuan me disa nga emrat më të mëdhenj të muzikës rock dhe pop. Phil Spector prodhoi këngën e tyre të vitit 1966 “River Deep – Mountain High”, ata ishin akti hapës për Rolling Stones në një turne në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë në SHBA, me yje duke përfshirë David Bowie, Sly Stone, Cher, Elvis Presley dhe Elton John duke parë performancat e tyre në Las Vegas.

Pavarësisht suksesit të saj në industrinë e muzikës, Tina nuk mund ta toleronte më Ike, i cili ishte vazhdimisht i dhunshëm dhe jo besnik, kështu që e la atë në 1976. Kënga e saj e fundit me grupin ishte “Baby, Get It On” nga adaptimi i filmit të The Who në 1975 të operës rock Tommy.

Në divorcin, finalizuar në vitin 1978, Turner mori vetëm dy makina dhe të drejtën e emrit të saj skenik.

Turner, e cila kishte publikuar tashmë dy disqe solo, vazhdoi të publikonte albume dhe këngë, por vetëm në publikimin e albumit të saj të pestë, Private Dancer, në vitin 1984, ajo u bë një ikonë e popit botëror dhe ia kaloi grupit të saj të mëparshëm në popullaritet.

Turner tha më vonë se kthimi në karrierën e saj, por edhe në jetën personale, ishte për shkak të angazhimit të saj ndaj budizmit.

Ky ishte padyshim fundi. “Unë thjesht isha e lodhur duke kënduar dhe duke i bërë njerëzit të lumtur,” i tha ajo New York Times në 2019, duke shtuar, “Kjo është gjithçka që kam bërë gjatë gjithë jetës sime”.

Turner bashkëpunoi në muzikalin “Tina” me Phyllida Lloyd, i cili u shfaq në vitin 2018. “Ky muzikal nuk ka të bëjë me famën time. Ai është në rrugën time. Dua që publiku të largohet nga teatri duke menduar se helmi është ende i mundur të kthehet në ilaç”, tha Turner për hitin muzikor.

Në vitin 2021, ajo u fut në Rock and Roll Hall of Fame si artiste solo, tridhjetë vjet pasi Ike dhe Tina Turner u futën në të njëjtin institucion.

Turner u martua me gjermanin Erwin Bach në vitin 2013, pas një lidhjeje 27-vjeçare. Që atëherë ajo ka jetuar me të në Zvicër si shtetase e këtij vendi.

Në të njëjtin vit, ajo pësoi një goditje në tru dhe në vitin 2016, ajo u diagnostikua me kancer në zorrën e trashë. Për shkak të presionit të lartë të gjakut, ajo kishte probleme edhe me veshkat, ndaj iu desh t’i nënshtrohej një transplanti në vitin 2017.

Djali i saj i parë, Craig Raymond Turner, vdiq në korrik 2018. Mjerisht, ajo humbi edhe djalin e saj të dytë, Ronnie.

Pas një beteje me një sëmundje të rëndë, Tina Turner ndërroi jetë më 24 maj 2023 në moshën 84-vjeçare. Ajo ka lënë pas djemtë Ike Turner Jr. dhe Michael Turner, të cilët ajo i adoptoi./abcnews.al