Lajme

Mbizotërim i kthjellimeve dhe rritje e lehtë e temperaturave, moti për sot

Shqipëria

Masat ajrore të qëndrueshme që kanë përfshirë vendin tonë do të sjellin mbizotërim të kthjellimeve në një pjesë të mirë të territorit gjatë paradites. Ndërsa në vijim vranësirat do të shfaqen përgjatë gjithë shtrirjes Lindore të Shqipërisë. Por vija bregdetare do të mbetet nën ndikimin e kthjellimeve edhe gjatë pjesës së dy të ditës. Mbrëmja dhe nata largojnë gradualisht vranësirat nga pjesa me e madhe e zonës malore.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 35°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Veriperëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Kosova

Territori i Kosovë do të vijojë të jetë nën dominimin e motit të qëndrueshëm duke sjellë përgjatë gjithë 24 orëshit alternime kthjellimesh dhe kalime të pakta vranësirash. Parashikohet që kthjellimet të jenë më të dukshme gjatë paradites dhe në zonat Perëndimore të Kosovës. Ndërsa orët e pasdites sjellin kalime vranësirash në për të gjithë territorin, ku më të fokusuara do të jenë në zonat Lindore.

Maqedonia e Veriut

Pjesa e parë e ditës në territorin e Maqedonise do të ketë mbizotërim të intervale të gjata me kthjellime të cilat më të theksuara parashikohet të jenë në zonat perëndimore dhe Jugore të Maqedonise. Ndërsa pas mesdite pritet shtim gradula i vranësirave sifillim në zonat Lindore, dhe më pas ato do të shfaqen në të gjithë territorin. Por nuk do të gjenerojnë reshje. Temperaturat e ajrit do të rriten ditën e shtunë duke bërë që maksimumet të ngjiten në 35 grad në orët e mesditës në qytetin e Shkupit.

Europa

Europa Veriore dhe Lindore vijojnë të dominohen nga vranësirat të cilat gjenerojnë reshje shiu, herë pas here të shoqëruara me fuqizim të përkohëshëm të parametrit të erës. Gjithashtu pjesërisht Qëndra e kontinentit paraqitet me vranësira dhe rrebeshe shiu. Ndërsa nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme mbetet Europa Jugore, ku kthjellimet do të jenë dominuese. Por më të theksuara kthjellimet pritet të jenë në gadishullin Iberik dhe në Ballkanin Perëndimor./abcnews.al