ShowBizzz

“Një dokumentar për Kosovën”: Zbulohet arsyeja e veçantë e qëndrimit të Ritës në vendlindje

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është bashkuar me ekipin që qëndron pas dokumentarit më të fundit të Nirvanas për të prodhuar filmin e saj, për kulturën rinore në vendlindjen e saj, Kosovën.

Në një intervistë për medien britanike “The Sun”, Rita tha: “Jam në mes të xhirimeve të një dokumentari për kulturën rinore, në Kosovë”.

“60% e popullsisë sonë është nën moshën 35 vjeç, e cila është super e re”, shtoi Rita.

TS Poll - Loading poll ...

“Kjo tregon se ka kaq shumë zemërim dhe zhgënjim që po ndodh nën të gjitha kufizimet që na është dashur të shohim në historinë e vendit tonë. Kam punuar me producentë që janë vërtet të apasionuar pas Kosovës dhe prej nga jam unë. Të bësh muzikë dhe të jesh e hapur është padyshim e diskutueshme”, tha Ora për “The Sun”.

Rita u kthye në atdheun e saj fundjavën e kaluar, për të festuar ditëlindjen e saj të 33-të me bashkëshortin, regjisorin Taika Waititi.

Duke folur për udhëtimin, Rita zbuloi se ajo mori kohë nga pushimi për të filmuar disa skena për dokumentarin e saj të ardhshëm.

Ajo shtoi: “Unë shkoj atje dhe ata më shikojnë si të isha nga bota tjetër. Sikur nuk është një gjë e vërtetë për ta, por shpresa për të qenë në gjendje të bëj diçka që është ajo që bëj unë. Unë bëj punën e ëndrrave të mia, por kam punuar për të arritur këtu ku jam, por kur kthehem nuk mund t’i lidh akoma pikat e asaj pak shprese që ata kanë humbur. Ishte emocionuese për mua”, përfundoi këngëtarja e lindur në Prishtinë.

Gjatë qëndrimit në vendlindje, këngëtarja e hiteve botërore u nderua edhe me “Çelësin e Prishtinës”, i cili iu dorëzua nga i pari i kryeqytetit, Përparim Rama.