Shëndetësi

Pesë ushqimet më të mira me proteina për humbje peshe

Është e vështirë për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme dhe të qëndrueshme pa marrjen e sasive të duhura të proteinave në dietën tuaj të përditshme.

Së pari, proteinat ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore dhe redukton hormonet e urisë. Proteina gjithashtu ka një efekt termik më të lartë të ushqimit sesa yndyrat ose karbohidratet, që do të thotë se trupi juaj djeg më shumë kalori kur e hani atë. Dhe në krye të kësaj, proteinat mund t’ju ndihmojnë të ndërtoni masë muskulore.

Ndërsa marrja e proteinave të mjaftueshme është çelësi për humbjen e shëndetshme të peshës, cilësia e proteinës suaj është gjithashtu e rëndësishme, veçanërisht pasi ka shumë proteina me cilësi të ulët dhe të varfër me lëndë ushqyese.

TS Poll - Loading poll ...

Vezët

Mund t’i konsumoni të përgatitura në disa mënyra, por sido që të zgjidhni të hani vezë, ato janë të garantuara se do t’ju japin një nxitje proteinash çdo herë

Me vetëm rreth 70 kalori, vezët janë të mbushura me proteina që kontrollojnë oreksin që do t’ju mbajë të kënaqur, duke ju ndihmuar të shmangni ngrënien e tepërt më vonë gjatë ditës. Në fakt, hulumtimet tregojnë se ngrënia e vezëve për mëngjes redukton marrjen e kalorive gjatë 24 orëve të ardhshme.

Përveç kësaj, vezët janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës D dhe nivelet e pamjaftueshme të vitaminës D lidhen me nivele më të larta të yndyrës në bark

Fasule

Fasulet janë një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm i pasur me proteina, sepse ato janë të pasura me fibra dhe përmbajnë shumë proteina. Ky kombinim i proteinave dhe fibrave i bën fasulet një ushqim jashtëzakonisht të ngopshëm, kështu që ndihmon në reduktimin e marrjes së sasisë së madhe (dhe kalorive) gjatë ushqyerjes dhe madje parandalon të ngrënit e tepërt në vaktin tuaj të ardhshëm.

Natyrisht, çdo gjë që ju ndihmon të hani më pak ushqime të padëshiruara është një lajm i mirë për belin tuaj. Dhe fakti që ato janë të gjithanshme, të shijshme, të përballueshme dhe të qëndrueshme do të thotë se janë nga burimet më të mira të proteinave për humbje peshe.

Kosi

Kosi është një nga ushqimet më të mira të pasura me proteina për humbje peshe, veçanërisht si mëngjes ose meze të lehtë.

Për opsionin më të shëndetshëm të kosit, zgjidhni një version dy për qind ose me pak yndyrë. Kjo do t’ju sigurojë pak yndyrë, e cila së bashku me proteinat do t’ju mbajë të ngopur për më gjatë. Përzieni me manaferrat për fibra dhe ëmbëlsi natyrale.

Gjoks pule

Një nga opsionet më të gjithanshme të proteinave për humbje peshe është gjoksi i pulës. Gjoksi i pulës pa kocka dhe lëkurë është një opsion i madh me proteina të larta, sepse ka më pak yndyrë dhe më shumë proteina.

Në një porcion, krahas proteinave do t’i merrni edhe aminoacidet thelbësore të nevojshme për rritjen, riparimin dhe funksionimin e përgjithshëm të muskujve.

Peshku ton

Toni i konservuar është një nga mënyrat më të lehta për të marrë një konsum të lartë të proteinave. Mund të bëni një sandviç me ton, ta hidhni mbi një sallatë, ta hani me biskotë ose thjesht ta shijoni direkt nga kanaçe. Sido që të jetë, ju do ta trajtoni trupin tuaj me proteina të plota plus një dozë të madhe yndyrash të shëndetshme.