LifeStyle

Shenjat që na jep trupi kur e teprojmë me kripën

Kripa, në sasi të moderuar, është e nevojshme për shëndetin tonë, por konsumimi i tepërt mund të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, gurëve në veshka, obezitetit, goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës, kancerit të stomakut dhe pjesës së sipërme të faringut, osteoporozës dhe astmës bronkiale. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sasia e rekomanduar ditore është 5 gramë në ditë.

“Ne kemi nevojë për kripë në dietën tonë, dhe nuk është vetëm për shije. Në sasi të vogla, kripa ndihmon në kryerjen e impulseve nervore, tkurrjen dhe relaksimin e muskujve dhe ruajtjen e ekuilibrit të ujit dhe mineraleve në trup”, thotë Pippa Hill, nutricioniste dhe themeluese e Programi për humbje peshe.

Kripa e tryezës, ose klorur natriumi, përmban rreth 40 për qind natrium, i cili është një lëndë ushqyese e rëndësishme. Megjithatë, shumica e njerëzve përdorin shumë kripë. Kripën më të madhe e marrim përmes ushqimeve të gatshme, ushqimeve, produkteve të bukës, produkteve të mishit të përpunuar, djathrave të fortë, spërkateve të djathit, kornflakëve, por edhe aditivëve si mustardë dhe majonezë. Prandaj, duhet të lexoni deklaratat dhe t’i kushtoni vëmendje sasisë së natriumit. Pirja e ujit pas vakteve tepër të kripura nuk do të ndryshojë efektet negative të kripës në organe.

TS Poll - Loading poll ...

Mungesa e kripës në trup mund të jetë gjithashtu e keqe, duke shkaktuar ngërçe të muskujve, të përziera, lodhje dhe marramendje. Simptomat e mëposhtme tregojnë marrjen e tepërt të kripës:

Dhimbje koke

Dehidratimi nga shumë kripë mund të çojë në dhimbje koke të forta pulsuese pasi enët e gjakut zgjerohen. Shfaqen më shpejt te personat me tension të lartë ose ata që vuajnë nga dhimbje koke kronike.

“Ato shfaqen një ose dy orë pas një vakt pasi nivelet e natriumit rriten. Ju mund t’i lehtësoni ato duke pirë më shumë ujë, pasi kjo ribalancon trupin”, vuri në dukje Hill.

Këmbët dhe krahët e fryrë

Ënjtja e gishtërinjve, kyçeve ose këmbëve mund të jetë një reagim i vonuar ndaj një rritjeje të papritur të natriumit.

“Kur konsumojmë shumë kripë, trupi ruan natriumin e tepërt dhe rrit sasinë e lëngjeve jashtë qelizave. Për shkak të kësaj, veshkat kanë funksion të reduktuar, largojnë më pak ujë, gjë që është arsyeja e rritjes së presionit të gjakut”, shpjegon Olivia Burley, një nutricioniste britanike që punon në Programin Kombëtar të Parandalimit të Diabetit.

Ajo vëren se duhet të kërkoni ndihmë mjekësore nëse ky është një problem i shpeshtë, sepse mund të tregojë disa probleme më serioze shëndetësore. Ënjtja shfaqet më shpesh kur qëndrojmë ulur për një kohë të gjatë ose jemi shpesh në udhëtime të gjata. Nuk është një reagim i menjëhershëm i organizmit pas ngrënies, por shfaqet në 24 orët e ardhshme, gjë që mund të jetë shenjë se e keni tepruar me marrjen e kripës.

Tensioni i lartë i gjakut

Hipertensioni, nëse nuk trajtohet, mund të rrisë seriozisht rrezikun e goditjes në tru ose sulmit në zemër. Shpesh nuk ka simptoma dhe mund të zbulohet vetëm me një pajisje matëse presioni.

“Kripa është shkaku më i zakonshëm i presionit të lartë të gjakut. Vetëm 30 minuta pas ngrënies, kripa e tepërt do të ndikojë në enët e gjakut. Nëse pas vakteve të kripura keni turbullim të shikimit, shtrëngim në gjoks, rrahje zemre, gjakderdhje të papritur nga hundët ose gulçim, këto mund të jenë shenja që presioni i gjakut rritet”, thotë Hill.

Urinim i shpeshtë

Etja e tepruar është një përgjigje e zakonshme e trupit ndaj kripës së tepërt, dhe kjo natyrisht çon në marrjen e tepërt të lëngjeve dhe urinim të shpeshtë. Megjithatë, mund të tregojë edhe kushte të tjera, si poliuria (urinim i tepërt), ndaj duhet të shkoni te mjeku nëse kjo simptomë vazhdon.