Aroma e Jaseminit është përkëdhelja e dashurisë

Jasemini në këtë periudhë të majit përkëdhel butësisht të gjitha shqisat tona. Aroma e saj e pagabueshme na tërheq drejt vetes, na fton të ndalemi dhe të shijojmë bukurinë e natyrës.

Herë pas here nga rruga vinte një erë e ëmbël jasemini, ajri i pranverës më bënte kokën të rrotullohej dhe befas përjetova përsëri një ndjesi të njohur: një intensifikimi i padurueshëm i të gjitha shqisave të mia, një shtysë magjike për të përqafuar botën, kërkoni praninë e diçkaje për të cilën ia vlen të jetohet.

Kjo bimë ngjitëse me një aromë dehëse ka gjithashtu disa cilësi që mund të jenë të dobishme për trupin tonë. Bima është e lehtë për t’u rritur, madje rritet spontanisht dhe i reziston edhe temperaturave të ulëta, deri në -5 gradë, nuk ka nevojë të mbulohet, e do diellin por nuk e duron dot erën.

Ka shumë lloje jasemini, dhe ato lulëzojnë në periudha të ndryshme, disa edhe në dimër, por shumica lulëzojnë nga fillimi i pranverës deri në fund të vjeshtës.

Legjenda thotë se jasemini u importua në Itali nga Cosimo I De Medici, i njohur si “Gran Diavolo”, në vitin 1500; thuhet se ai ishte i dashuruar me këtë lule deri në atë pikë sa donte të ishte i vetmi pronar dhe kështu i urdhëroi kopshtarët të mos ia jepnin askujt dhe ta riprodhonin në shumë ekzemplarë. Kopshtarët ndoqën urdhrin e zotërisë së tyre derisa njëri prej tyre i dha një degëz të fejuarës së tij, e cila, duke dashur ta bënte më të gjatë, e futi në tokë; degëza mbeti e gjelbër për një kohë të gjatë dhe pranverën e ardhshme u rrit dhe dha lule të reja.

Lulet e kësaj bime kanë veti të ndryshme, në fakt përdoren si qetësues, veprojnë në aktivitetin e trurit, atë psikik, e bëjnë karakterin më të fortë dhe konstruktiv, antidepresiv, afrodiziak, relaksues, qetësues, shërues, antispazmatik dhe tonik i mitrës. Aroma e jaseminit, në fakt, thuhet se është euforike dhe drejtpërdrejt stimulon hipotalamusin për të prodhuar enkefalinë, një substancë që frenon dhimbjen dhe siguron një gjendje mirëqenieje dhe lumturie. Përdoret gjithashtu për të lehtësuar lindjen e fëmijëve dhe në rastet e konfuzionit mendor dhe shokut.

Jasemini i bardhë është simbol i mirësisë dhe sensualitetit, ndërsa jasemini i verdhë është shenjë e lumturisë.

Si të bëni vaj jasemini?

Nëse dëshironi të provoni të bëni vaj jasemini në shtëpi për t’u përhapur në lëkurë të thatë, mund të mbushni një vazo qelqi ose qeramike me lule të bardha të sapo vjelura, duke u siguruar që ato të mos oksidohen dhe të errësohen. Më pas ato duhet të shtypen lehtë dhe të mbulohen me vaj vegjetal, mundësisht një vaj të lehtë si vaj luledielli ose fara rrushi.

E vendosim për të mbuluar plotësisht lulet dhe e mbyllim mirë. Lëreni të maturojë për disa javë, ndoshta duke shtuar lule të reja herë pas here dhe duke hequr disa nga të vjetrat.

Pasi të përfundojë koha e maturimit, filtroni vajin duke i shtypur mirë lulet përmes një sitë me rrjetë të imët. Vaji duhet mbajtur në errësirë dhe të mbyllur fort, mundësisht në një vend të freskët, duke u kujdesur që të mos prishet. I përdorur në lëkurë, do t’i japë asaj butësi dhe një aromë dehëse.

Si të bëni shurup për kollën?

Ju gjithashtu mund të provoni të bëni një shurup për kollën, i cili gjithashtu mund të hollohet për të bërë pije për të shuar etjen.

Në një tenxhere zieni 4 gota ujë dhe 3 sheqer në mënyrë që të bëhet shurup, lëreni të ftohet dhe shtoni 3 pjesë lule jasemini të sapokëputura, para se të errësohen. Lëreni për të paktën gjysmë ore në zjarr të ulët, pa e zier. Pas kësaj, fikeni dhe lëreni të pushojë për një natë. Në mëngjes, kullojeni gjithçka mirë dhe shtrydhni lulet përmes një filtri garzë. Ruajeni në një kavanoz të mbyllur dhe në frigorifer.

Çaji i jaseminit është gjithashtu i famshëm, i përhapur në Kinë mijëra vjet më parë. Teknika e prodhimit konsiston në shtimin e sythave të freskët të jaseminit në çajin tashmë të tharë gjatë natës, në mënyrë që të thithë aromën e tij. Procesi duhet të përsëritet disa herë, pas së cilës çaji duhet të thahet përsëri për të hequr lagështinë e mbledhur nga sythat e freskët, të cilët mund të hiqen ose lihen për të dhënë një pamje të veçantë. Ky çaj është i mirë ashtu siç është, pa ëmbëlsues, qumësht apo limon.Related Articles

Back to top button