ShowBizzz

Cristiano Ronaldos i është vënë emri nga prindërit për një arsye shumë të çuditshme

Imagjinohet se ai mban emrin e dikujt tjetër, e lëre më të një politikani nga një vend i huaj.

Por golashënuesi i të gjitha kohërave i Portugalisë – emri i plotë Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – iu dha një pjesë e emrit të tij nga Ronald Reagan.

Akoma më qesharake është se pavarësisht se CR7 lindi kur Reagan ishte president amerikan, emri u frymëzua nga fakti se ai ishte aktori i preferuar i babait të Ronaldos.

Ata do të kishin të drejtë në një farë mënyre, pasi sulmuesi u bë i njohur për pamjen e tij joshëse.

Presidenti i 40-të i Shteteve të Bashkuara luajti në një gamë të gjerë shfaqjesh dhe filmash televizivë gjatë një karriere duke përfshirë: “Kings Row” (1942), “Storm Warning” (1951) dhe “The Killers” (1964).

Legjenda e Real Madrid dhe Manchester United – i cili u transferua në skuadrën e Arabisë Saudite Al-Nassr në janar 2023 – shtoi: “Unë e di që babai im e admironte atë”.

Por në kohën kur Ronaldo lindi, më 5 shkurt 1985, Reagan ishte në mandatin e tij të dytë si president – larg rrënjëve të tij të aktrimit.